Treść strony 2025.01
Komunikat PUP w Zgierzu
Powiatowy Urząd Pracy w Zgierzu informuje, iż planuje uruchomić nabór wniosków na poniższe formy wsparcia m.in. w ramach projektu „Aktywizacja osób pozostających bez pracy w powiecie zgierskim (II)” ze środków Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, dla Działania FELD.07.01 „Aktywizacja zawodowa – PUP” Priorytetu FELD.07 „Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem” w następujących terminach:
od dnia 3 lutego 2025 roku do dnia 21 lutego 2025 roku:
- refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy - wysokość refundacji na 1 stanowisko pracy nie może przekroczyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę,
od dnia 10 lutego 2025 roku do dnia 21 lutego 2025 roku:
- jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej w kwocie
nie wyższej niż 6 - krotność przeciętnego wynagrodzenia za pracę.
W ramach projektu mogą być skierowane osoby bezrobotne zarejestrowane
w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zgierzu, w szczególności osoby znajdujące się
w trudnej sytuacji na rynku pracy, zwłaszcza:
- osoby młode (w wieku 18-29 lat),
- osoby starsze (w wieku 55 lat i więcej),
- osoby długotrwale bezrobotne (bezrobotne pozostające w rejestrze powiatowego urzędu pracy przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych),
- osoby z niepełnosprawnościami,
- kobiety,
- osoby o niskich kwalifikacjach (tj. osoby bez wykształcenia, z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, ponadpodstawowym, ponadgimnazjalnym, policealnym).
Zgodnie z "Wytycznymi dotyczącymi realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021-2027”, w przypadku projektów skierowanych do osób w wieku 15-29 lat, udział takiej osoby w projekcie EFS+ poprzedzony jest oceną umiejętności cyfrowych oraz - w razie potrzeby - uzupełnieniem poziomu kompetencji.
Aktualne druki wniosków oraz Informacje dotyczące ww. form wsparcia dostępne są na stronie internetowej https://zgierz.praca.gov.pl w zakładce Dokumenty do pobrania.
Nabór wniosków PUP w Zgierzu
Ogłoszenie o naborze wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy (w ramach limitu podstawowego KFS)
Od dnia 28.01.2025 r. do 10.02.2025 r. będą przyjmowane wnioski na finansowanie, w ramach KFS, działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, tj. na:
a) określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego
w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS;
b) kursy, studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
c) egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych;
d) badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu;
e) ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku
z podjętym kształceniem.
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem naboru nie będą podlegały rozpatrzeniu.
Kolejność wpływu nie będzie uwzględniana przy ocenie wniosku.
Przed złożeniem wniosku pracodawca zobowiązany jest zapoznać się z „Informacją dotyczącą przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zgierzu w 2025 roku w ramach limitu podstawowego ”, do której załączona jest Karta oceny wniosku.
Kwota środków Funduszu Pracy, przyznana decyzją Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na działania finansowane ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (limit podstawowy) w roku 2025 wynosi 1 818 469,00.
Aktualny druk wniosku jest dostępny, na stronie internetowej: https://zgierz.praca.gov.pl w zakładce dokumenty do pobrania.
Wykaz nieruchomości przeznaczonych w części do oddania w dzierżawę na rzecz dotychczasowych dzierżawców
https://bip.strykow.pl/?a=15165
Niniejszy wykaz podlega publikacji od dnia 14 stycznia 2025 roku do dnia 4 lutego 2025 roku.
Ostrzeżenie meteorologiczne przed marznącymi opadami
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB wydał ostrzeżenia meteorologiczne II stopnia dotyczące opadów marznących.
Zjawisko: Opady marznące
Obszar: bełchatowski, brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, Łódź, opoczyński, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, Piotrków Trybunalski, poddębicki, rawski, sieradzki, kierniewice, skierniewicki, tomaszowski, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski, zgierski.
Ważność: od godz. 13:00 dnia 14.01.2025 do godz. 09:00 dnia 15.01.2025.
graf.: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB
- data: 2025-01-14
Przerwa w dostawie wody
Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Strykowie informuje, iż w dniu 15.01.2025 (środa) w godzinach 9:00 - 13:00 z powodu budowy sieci wodociągowej nastąpi przerwa w dostawie wody w miejscowości Stryków dla następujących ulic:
1. ul. Zacisze
2. ul. Witosa
3. ul. Zlotowa
4. ul. Żytnia
5. ul. Warszawska od numeru 86.
- data: 2025-01-14
KRUS - informacje o świadczeniu Renta wdowia
Renta wdowia - od lipca 2025 r. wdowy i wdowcy uzyskają możliwość pobierania zbiegu świadczeń wg nowych zasad
1 stycznia 2025 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, dzięki którym możliwa będzie jednoczesna wypłata renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem oraz emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli zbiegu świadczeń.
Wypłata świadczeń w zbiegu możliwa będzie od 1 lipca 2025 r., ale wnioski o wypłatę świadczeń w zbiegu można składać już od 1 stycznia 2025 r.
Na czym polegają nowe zasady zbiegu uprawnień do świadczeń?
Osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy uzyska możliwość pobierania obydwu tych świadczeń w zbiegu tj. możliwa będzie wypłata renty rodzinnej z emeryturą lub renty rodzinnej z rentą z tytułu niezdolności do pracy. Z tym że jedno – wybrane świadczenie – będzie wypłacane w całości, a drugie w określonej części (15% od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.; 25% od 1 stycznia 2027 r.). Świadczeniobiorca (wdowa, wdowiec) będzie mógł sam zdecydować, czy chce pobierać np. całość swojego świadczenia powiększonego o określony procent renty rodzinnej po zmarłym, czy też na odwrót.
Kto może uzyskać prawo do wypłaty świadczeń wg nowych reguł zbiegu?
Świadczenia w zbiegu będzie mogła pobierać osoba będąca wdową/wdowcem jeżeli spełni łącznie nw. warunki:
• osiągnie powszechny wiek emerytalny – co najmniej 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn;
• pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
• nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż pięć lat przed osiągnięciem wyżej wymienionego wieku emerytalnego (55 lat kobieta i 60 lat mężczyzna)
• nie zawarła nowego związku małżeńskiego.
Kiedy ustaje prawo do wypłaty świadczeń wg nowych reguł zbiegu?
Prawo do wypłaty świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Jaka może być maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu?
Wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu, nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2024 r. najniższa emerytura wynosi 1.780,96 zł) tj. 5.342,88 zł.
Od 1 marca 2025 r. kwota najniższej emerytury zostanie podwyższona, wskutek corocznej waloryzacji świadczeń. Wobec czego maksymalna wysokość świadczeń wypłacanych w zbiegu również ulegnie podwyższeniu.
W maksymalnej kwocie świadczeń ustalonych w zbiegu, zostaną uwzględnione wskazane w ustawie świadczenia tj.:
• świadczenia wchodzące w skład zbiegu (np. emerytura i renta rodzinna),
• dodatki i świadczenia o charakterze innym niż jednorazowe wypłacane wraz ze świadczeniami (np. dodatek pielęgnacyjny, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny itd.),
• emerytury i renty przyznane w trybie specjalnym przez Prezesa Rady Ministrów, Prezesa ZUS i Prezesa KRUS,
• świadczenie honorowe przyznane w związku z ukończeniem wieku 100 lat,
• świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez instytucje zagraniczne.
W przypadku przekroczenia trzykrotności kwoty najniższej emerytury jedno ze świadczeń wypłacanych w zbiegu ulegnie pomniejszeniu o kwotę przekroczenia.
Kiedy i jak ubiegać się o zbieg świadczeń?
Ustalenie prawa do zbiegu świadczeń oraz ich wypłata następują na wniosek osoby uprawnionej.
Wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń można składać od 1 stycznia 2025 r.:
• osobiście,
• za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym,
• przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS-ePUAP,
• w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czy też podpisem zaufanym, - w dowolnej jednostce organizacyjnej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Od kiedy będzie można uzyskać prawo do zbiegu świadczeń?
Prawo do wypłaty zbiegu świadczeń będzie przyznawane od dnia spełnienia wszystkich warunków, nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku i nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. (w przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do wypłaty zbiegu powstanie nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.).
Wzory wniosków o rentę wdowią są dostępne na stronie internetowej KRUS i we wszystkich Placówkach Terenowych KRUS w województwie łódzkim.
UWAGA!
Wdowy/wdowcy, którzy nie mają ustalonego prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku (tj. do chwili obecnej nie złożyły wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku), a rozważają ubieganie się w przyszłości o zbieg świadczeń, wniosek o rentę rodzinną mogą złożyć w każdej chwili do dowolnej jednostki organizacyjnej KRUS (oddziału regionalnego lub placówki terenowej KRUS). Kasa rozpatrzy prawo do renty rodzinnej, ustali wysokość tego świadczenia i wyda decyzję w sprawie, ale nie podejmie wypłaty tego świadczenia. Pamiętać bowiem należy, że w myśl obowiązujących obecnie przepisów osoba uprawniona jednocześnie do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy może pobierać tylko jedno z tych świadczeń (zasada ta zmieni się od lipca 2025 r.).
Niemniej złożenie wniosku o rentę rodzinną po zmarłym małżonku usprawni późniejsze procedowanie wniosku o wypłatę świadczeń w zbiegu i umożliwi dokonanie wyboru proporcji pobierania świadczeń w zbiegu
Michał Jodłowski
Dyrektor OR KRUS w Łodzi
Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB wydał ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia dotyczące silnego wiatru
Obszar: powiaty: brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, Łódź, pabianicki, poddębicki, sieradzki, Skierniewice, skierniewicki, zduńskowolski i zgierski
Ważność: od godz. 16:00 dnia 03.01.2025 do godz. 24:00 dnia 03.01.2025
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu i południowego zachodu. Możliwe burze.
Prawdopodobieństwo: 80%
- data: 2025-01-03
Nabór wniosków PUP W Zgierzu
Powiatowy Urząd Pracy w Zgierzu informuje, iż od dnia 7 stycznia 2025 r. do dnia 7 lutego 2025 r. prowadził będzie nabór wniosków na poniższe formy wsparcia m.in. w ramach projektu „Aktywizacja osób pozostających bez pracy w powiecie zgierskim (II)” ze środków Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, dla Działania FELD.07.01 „Aktywizacja zawodowa – PUP” Priorytetu FELD.07 „Fundusze europejskie dla zatrudnienia i integracji w Łódzkiem”:
• prace interwencyjne (refundacja przez okres do 6 m-cy do wysokości zasiłku dla bezrobotnych oraz składki na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia),
• staże,
• szkolenia dla osób bezrobotnych,
• bony szkoleniowe dla osób bezrobotnych do 30 roku życia (do wysokości 100% przeciętnego wynagrodzenia za pracę),
• bony na zasiedlenie dla osób bezrobotnych do 30 roku życia
(do wysokości 200% przeciętnego wynagrodzenia).
W ramach projektu mogą być skierowane osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zgierzu, w szczególności osoby znajdujące się w trudnej sytuacji na rynku pracy, zwłaszcza:
• osoby młode (w wieku 18-29 lat),
• osoby starsze (w wieku 55 lat i więcej),
• osoby długotrwale bezrobotne (bezrobotne pozostające w rejestrze powiatowego urzędu pracy przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych),
• osoby z niepełnosprawnościami,
• kobiety,
• osoby o niskich kwalifikacjach (tj. osoby bez wykształcenia, z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym, policealnym).
Zgodnie z "Wytycznymi dotyczącymi realizacji projektów z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w regionalnych programach na lata 2021-2027”, w przypadku projektów skierowanych do osób w wieku 15-29 lat, udział takiej osoby w projekcie EFS+ poprzedzony jest oceną umiejętności cyfrowych oraz - w razie potrzeby - uzupełnieniem poziomu kompetencji.
Ponadto ze środków Funduszu Pracy w terminie wskazanym powyżej prowadzony będzie nabór wniosków na niżej wymienione formy pomocy:
• roboty publiczne (refundacja przez okres do 6 m-cy do wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia),
• zwrot kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne dla podmiotu prowadzącego dom pomocy społecznej lub jednostki organizacyjnej wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej (refundacja przez okres do 12 m-cy do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę),
• finansowanie części wynagrodzenia pracowników przedsiębiorstw społecznych będących osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym (refundacja obejmuje część wynagrodzenia pracownika przedsiębiorstwa społecznego odpowiadająca składce należnej od zatrudnionego na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe oraz część kosztów osobowych pracodawcy odpowiadająca składce na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe w pełnej wysokości przez okres 24 miesięcy od dnia zatrudnienia oraz w połowie wysokości przez kolejne 12 miesięcy, do wysokości odpowiadającej wysokości miesięcznej składki, której podstawą wymiaru jest kwota minimalnego wynagrodzenia).
Aktualne druki wniosków oraz Informacje dotyczące ww. form wsparcia dostępne są na stronie internetowej https://zgierz.praca.gov.pl w zakładce Dokumenty do pobrania.
- data: 2025-01-03