Treść strony 2025.06
Stryków na Szlaku Jacka Kaczmarskiego
Nasza Gmina dołączyła niedawno do wyjątkowego Szlaku Jacka Kaczmarskiego – poety, pieśniarza, barda „Solidarności”. "Do źródeł" to aż 744 kilometry kultury i historii, wyznaczone… drzewami! Każde z nich symbolizuje jeden z utworów artysty – także tych nigdy niezaśpiewanych.
Artystyczny plener w Strykowie
Miniony weekend w Gminie Stryków obfitował nie tylko w wydarzenia sportowe, ale również artystyczne. W Parku nad Moszczenicą odbył się I Plener Malarski „Stryków i okolice”, zorganizowany przez Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie.
Przez dwa dni uczestnicy, zarówno doświadczeni artyści, jak i amatorzy, tworzyli prace inspirowane pięknem naszego miasta i jego okolic. Powstawały obrazy malowane farbami akrylowymi, olejnymi, a także technikami mieszanymi, w tym z użyciem asamblażu. Twórczość odbywała się na żywo w parku, na ulicach, w otoczeniu przyrody i przechodniów.
Pogoda sprzyjała, choć wiatr momentami dawał się we znaki, nie zdołał pokrzyżować artystycznych planów. Mieszkańcy chętnie podchodzili do artystów, oglądali powstające prace, robili zdjęcia, dzielili się swoimi spostrzeżeniami, a nawet opowiadali o własnych pasjach plastycznych.
Efekty będzie można podziwiać podczas wernisażu, który odbędzie się w środę, 2 lipca o godzinie 17:00 w Domu Kultury w Strykowie. Dodatkowo będzie wystawa towarzysząca prac dzieci i młodzieży z 3. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Pojedynek na Pędzle".
fot: OKiR Stryków
- data: 2025-06-30
Prymusi otrzymali Nagrody Burmistrza
Ostatniego dnia roku szkolnego 2024/2025 w szkołach Gminy Stryków odbyły się uroczyste akademie, podczas których uhonorowano uczniów wyróżniających się osiągnięciami. Łącznie 30 prymusów z 7 placówek zostało docenionych za swoje zaangażowanie, sukcesy edukacyjne oraz wkład w życie społeczności szkolnej.
Podczas wizyt w szkołach przedstawiciele władz Gminy Stryków oraz Urzędu Miejskiego w Strykowie wręczyli nagrody rzeczowe i dyplomy gratulacyjne z podpisem Burmistrza Strykowa. To piękne zakończenie intensywnego roku szkolnego.
Oto lista nagrodzonych uczniów:
Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Władysława Jagiełły w Strykowie
👩🎓Blanka Janeta, uczennica klasy V
👩🎓Lena Patora, uczennica klasy VIII
🧑🎓Mateusz Sobajda, uczeń klasy V
👩🎓Martyna Łysoń, uczennica klasy V
Szkoły Podstawowa Nr 2 im. Noblistów Polskich w Strykowie
👩🎓Zuzanna Antczak, uczennica klasy VIIIb
🧑🎓Sergiusz Bandurowicz, uczeń klasy VIIIa
🧑🎓Aleksander Frydrysiak, uczeń klasy VIIIb
👩🎓Aleksandra Gałązka, uczennica klasy VIIIc
👩🎓Aleksandra Głowacka, uczennica klasy VIIIc
👩🎓Maria Głowacka, uczennica klasy VIIIb
👩🎓Julia Kotecka, uczennica klasy VIIIc
👩🎓Amelia Kubiak, uczennica klasy Vc
Szkoła Podstawowa im. ks. Idziego Radziszewskiego w Bratoszewicach
👩🎓Julia Gocek, uczennica klasy VIII
🧑🎓Szymon Skowroński, uczeń klasy VI
👩🎓Magdalena Mitek, uczennica klasy V
🧑🎓Fabian Sasin, uczeń klasy VI
Szkoła Podstawowa im. 24 Lutego 1863 Roku w Dobrej
👩🎓Anna Białecka, uczennica klasy IV
👩🎓Liliana Bedyk, uczennica klasy IV
👩🎓Maria Szyrmer, uczennica klasy VI
🧑🎓Bartosz Białecki, uczeń klasy VI
👩🎓Laura Majda, uczennica klasy VIII
Szkoła Podstawowa im. gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby w Koźlu
👩🎓Julia Wymysłowska, uczennica klasy VII
🧑🎓Oliwier Maciak, uczeń klasy VI
🧑🎓Adam Piestrzeniewicz, uczeń klasy VI
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Niesułkowie
🧑🎓Piotr Roksela, uczeń klasy VIII
👩🎓Maria Sicińska, uczennica klasy VIII
👩🎓Małgorzata Szczepaniak, uczennica klasy VII
Zespół Szkół Nr 1 im. Batalionów Chłopskich w Bratoszewicach
👩🎓Aleksandra Binias, uczennica klasy IIb Liceum Ogólnokształcącego
🧑🎓Piotr Kałuża, uczeń klasy IV Technikum Logistycznego
🧑🎓Jakub Karolczak, uczeń klasy IIIb Liceum Ogólnokształcącego
Gratulujemy!
- data: 2025-06-27
Wakacje w Gminie Stryków
Już jutro dzień, na który z utęsknieniem czekali wszyscy uczniowie – zakończenie roku szkolnego! A to oznacza jedno: czas na WAKACJE! W Gminie Stryków zapowiadają się one naprawdę ciekawie. Z radością wracamy z zajęciami w Strykowskiej Akademii Juniora, a to dopiero początek atrakcji! Domy kultury i szkoły przygotowały bogaty program letnich aktywności! Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi harmonogramami zajęć i zapisania na zajęcia. Niezależnie od pasji i zainteresowań, każdy znajdzie coś dla siebie! Wszystkie zajęcia są bezpłatne, na niektóre zostały uruchomione już zapisy.
Zapraszają: Burmistrz Strykowa, Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie, Dom Kultury w Niesułkowie oraz Dyrektorzy Szkół.
Szczegółowe informacje o zajęciach i formach zapisu znajdziecie na plakatach, poniżej równiez dokumenty do pobrania.
- data: 2025-06-26
Dokumenty do pobrania
Dzień Młynarza w Dobieszkowie
Organizatorzy zapraszają na wydarzenie Dzień Młynarza połączony z urodzinami Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Dobieszkowie, które odbędzie się w sobotę, 28 czerwca br. o godzinie 14:00 na placu zabaw w Dobieszkowie.
To nie tylko święto lokalnej tradycji, ale także doskonała okazja do wspólnego świętowania i integracji mieszkańców. Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie.
- data: 2025-06-25
65 km na 65-lecie!
W środę, 18 czerwca, odbyła się już IV edycja Rajdu Pieszo-Rowerowego z Sienkiewiczówką, który w tym roku miał szczególny charakter. Wydarzenie zbiegło się z Jubileuszem 65-lecia Szkoły Podstawowej w Niesułkowie. Aby uczcić tę rocznicę, uczestnicy: uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście postanowili wspólnie pokonać aż 65 kilometrów! Wszystko w duchu hasła przewodniego rajdu: „Tęgie mięśnie – tęgi umysł”. Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Strykowa.
Uroczystego otwarcia dokonali: Dyrektor Szkoły Anna Lipińska, Zastępca Burmistrza Strykowa Adam Kaźmierczak oraz koordynator rajdu, nauczyciel Wojciech Pożarlik. W rajdzie wzięło udział ponad 150 osób, w tym również najmłodsi uczestnicy – przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Świętej Rodziny w Niesułkowie.
Trasy dostosowane były do wieku i możliwości uczestników, od 6 km marszu po 28 km trasy rowerowej przez malownicze tereny Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.
Po sportowych zmaganiach na uczestników czekały liczne atrakcje na terenie szkoły: pokazy, konkursy, treningi sportowe oraz emocjonujący mecz piłki nożnej Nauczyciele/Rodzice vs Uczniowie. Całość zakończył wspólny piknik przygotowany przez Radę Rodziców przy wsparciu Gminy Stryków i sponsorów.
To był dzień pełen aktywności, integracji i radości, doskonałe połączenie świętowania szkolnego jubileuszu z promowaniem zdrowego stylu życia.
fot: SP Niesułków
- data: 2025-06-24
Noc pełna magii i tradycji
W miniony weekend mieszkańcy Gminy Stryków świętowali wieczór sobótkowy w dawnym, słowiańskim stylu – pełnym ognia, wody, słońca i magii. Choć tradycyjnie noc świętojańska to ta najkrótsza w roku, w naszej gminie mieliśmy okazję cieszyć się jej wyjątkową atmosferą przez cały weekend – na wiele sposobów.
Podczas Wieczoru Sobótkowego z Biesiadą w Strykowie Park nad Moszczenicą tętnił muzyką i światłem. Na zaproszenie Ośrodka Kultury i Rekreacji w Strykowie mieszkańcy uczestniczyli w koncercie rozpoczętym przez Chór Echo, którego członkinie oczarowały publiczność nie tylko śpiewem, ale i pięknymi wiankami z polnych kwiatów. Następnie na plenerowej scenie pojawili się artyści z Kapeli Fakiry z energetycznymi utworami biesiadnymi oraz Bigiel Banda, która przeniosła publiczność w klimat muzyki podwórkowej z dawnej Łodzi. Spektakularnym finałem był pokaz Teatru Ognia, który porwał zarówno dzieci, jak i dorosłych. Najmłodsi mogli rozwijać swoje talenty w kreatywnym kąciku, tworząc kolorowe lampiony i własne wianki. W ramach wydarzenia rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy wianek sobótkowy, w którym nagrodzono trzy wyjątkowe prace.
Na ludową nutę – Wieczór Sobótkowy w Dobrej również przyciągnął wielu mieszkańców. Na terenie przy OSP w Dobrej, dzięki zaangażowaniu Sołectwa Dobra, KGW w Dobrej, OSP Dobra oraz wsparciu z budżetu Gminy Stryków, odbyło się pełne uroku wydarzenie o ludowym charakterze. Uczestnicy brali udział w warsztatach wyplatania wianków, a po zmroku odbyła się ceremonia puszczania wianków na wodzie z pochodniami. Do tego muzyka na żywo i tańce z zespołem Gościniec Łódzki oraz występ kapeli im. Tadeusza Kubiaka stworzyły niepowtarzalny klimat. Nie zabrakło też pysznego poczęstunku i ogniska, przy którym pieczono kiełbaski.
Dla tych, którzy nie uczestniczyli w weekendowych wydarzeniach mamy dobrą wiadomość. Dziś przypada noc świętojańska to wciąż idealny moment, by wyruszyć na spacer i spróbować odnaleźć kwiat paproci, który według legendy zakwita tylko raz w roku, właśnie tej nocy.
fot: Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie, Sołectwo Dobra
- data: 2025-06-23
3. Międzynarodowe Biennale Dziecięcej Książki Artystycznej
Trzecia edycja Międzynarodowego Biennale Dziecięcej Książki Artystycznej pokazała jedno: dzieci potrafią opowiadać obrazem z siłą, której niejeden dorosły mógłby pozazdrościć. Tegoroczny temat – „Moje Miejsca” – zainspirował aż 230 młodych twórców z Polski, Ukrainy, Rumunii, Indii i Tajwanu do stworzenia wyjątkowych prac pełnych wyobraźni, emocji i osobistych historii.
Biennale to kontynuacja idei, która dojrzewa i rozwija się już od pięciu edycji. Początkowo jako konkurs ogólnopolski, a od trzech edycji w formule międzynarodowej. Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Strykowa.
Czym jest książka artystyczna w wydaniu dziecięcym? To nie tylko rysunki i tekst. To laboratorium kreatywności, w którym najmłodsi uczą się świadomie korzystać z różnych technik artystycznych, eksperymentują z formą i materiałem, uczą się myślenia projektowego, a przede wszystkim wyrażają siebie.
Prace oceniało jury złożone z artystów, nauczycieli, edukatorów i przedstawicieli lokalnych instytucji:
Adam Kaźmierczak, Zastępca Burmistrza Strykowa
Krystyna Jesionowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Strykowie
Agnieszka Kacprzak, artystka plastyk, OKiR Stryków
Katarzyna Samosiej, ilustratorka, autorka książek dla dzieci
Tadeusz Wieczorek, malarz, edukator z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
Mateusz Wardziński, nauczyciel SP nr 1 w Strykowie
Krzysztof Wosik, artysta plastyk, nauczyciel i autor koncepcji Międzynarodowego Biennale Dziecięcej Książki Artystycznej.
A oto lista osób nagrodzonych i wyróżnionych:
Grand Prix - Gabi Wiśniewska, Szkoła Podstawowa nr 175, Łódź
1 Miejsce - Zofia Srebrzyńska, MSK Polesie, Łódź
2 Miejsce - Alicja Bąk, MSK Polesie, Łódź
2 Miejsce - Zofia Zajewska , MSK Polesie, Łódź
3 Miejsce - Julia Piestrzeniewicz, Szkoła Podstawowa nr 1 Stryków
3 Miejsce - Barbara Mikołajczyk, Szkoła Podstawowa nr 1 Stryków
Ilustracja
1 Miejsce - Ian Wang, Taiwan
2 Miejsce - Marzena Marzec, Klub Pastel, Zabrze
2 Miejsce - Mariia Levreniuk, Klub Pastel, Zabrze.
3 Miejsce - Jan Rumin, Klub Pastel, Zabrze
3 Miejsce - Zofia Zajewska, MSK Polesie, Łódź
Wyróżnienie w kategorii ilustracja
- Daria Popa, Rumunia
- Bianca Oprea, Rumunia
- Miruna Gramada, Rumunia
Nagroda specjalna jurora - Antonina Powidzka, MSK Polesie, Łódź
Nagroda specjalna jurora - Liwia Stefańska, Szkoła Podstawowa nr 3, Głowno
Nagrody specjalne
Książka tekstylna - Małgorzata Szlęzak, Studio ACM, Gliwice
Książka szklana lub ceramiczna
- Alicja Starzewska, Studio ACM Gliwice
- Małgorzata Kowalewska, MSK Polesie, Łódź
Obiekt Książkowy
- Amelia Tomczak, Szkoła Podstawowa nr 1, Stryków
Miniatura Ksiażkowa
-Zofia Łaskarzewska, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, Wrocław
- Amelia Węgrzymowska, Centrum Działań Twórczych, Lubin
Książka Malarska
- Marcel Ninorczyk, Centrum Działań Twórczych, Lubin
Książka cyfrowa
- Amelia Próba, Państwowe Liceum Plastyczne, Katowice
Nagroda Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1
- Matylda Kucharska, Szkoła Podstawowa nr, Świebodzin
Wyróżnienia
- Martyna Łysoń, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Strykowie
- Pola Wybrzak, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi
- Janina Fiedor, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, Wrocław
- Joanna Drozd, Szkoła Podstawowa Nr 175, Łódź
- Alan Garnek, Centrum Działań Twórczych, Lubin
- Małgorzata Kowalewska, MSK Polesie, Łódź
- Łucja Kłosińska, MSK Polesie, Łódź
- Marta Pacholec, MSK Polesie, Łódź
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom! Do autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac trafią nagrody ufundowane przez Gminę Stryków. Serdecznie podziękowania za organizację wydarzenia dla Dyrektor SP 1 w Strykowie Pani Krystyny Jesionowskiej oraz pomysłodawcy tej formuły Pana Krzysztofa Wosika.
Z książką przed obiektywem
Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie zaprasza do udziału w wakacyjnym konkursie fotograficznym „KSIĄŻKA NA WAKACJACH”. Pokażcie, jak książka towarzyszy Wam podczas letniego wypoczynku – w podróży, na plaży, w ogrodzie. Liczy się kreatywność i miłość do czytania! Fotografie można zgłaszać do 29 sierpnia 2025 r. Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są na stronie: www.biblioteka.strykow.pl oraz na profilu FB Biblioteka Stryków.
Finał konkursu na projekt pomnika
W środę, 18 czerwca wspólnie z Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi ogłosiliśmy zwycięzców konkursu na projekt pomnika Zishe Breitbarta (1893-1925) - pochodzącego ze Strykowa siłacza, którego światowa legenda stała się inspiracją dla twórców postaci Supermana. Konkurs był wynikiem współpracy zawiązanej między Gminą Stryków a Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi jesienią ubiegłego roku. Studenci ASP pracowali nad projektami w dwóch kategoriach:
- kat. I. Rzeźba figuratywna postaci Zishe Breitbarta
- kat. II. Kompozycja rzeźbiarska inspirowana postacią Zishe Breitbarta
Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli władz Gminy Stryków oraz przedstawicieli lokalnych środowisk związanych z kulturą, sztuką i historią pracowała w składzie: Burmistrz Strykowa Piotr Ślęzak, Radny RM i artysta Andrzej Janeczko, Dyrektor OKiR w Strykowie Konrad Kozłowski, przewodnik Łukasz Płuciennik oraz nauczycielka Aleksandra Miller. Przed podjęciem decyzji o przyznaniu nagród i wyróżnień wzięto pod uwagę głos doradczy przedstawicieli ASP, a także opinię mieszkańców, którzy typowali najlepsze ich zdaniem projekty za pośrednictwem Internetu.
Dzisiejszemu ogłoszeniu wyników konkursu towarzyszyła konferencja prasowa, w której udział wzięli: Burmistrz Strykowa Piotr Ślęzak, Dyrektor Centrum Transferu Technologii ASP w Łodzi Anna Wesołowska oraz opiekunowie dydaktyczni konkursu z ramienia ASP: dr Beata Nikolajczyk-Miniak, dr hab. Krzysztof Chróścielewski, prof. uczelni oraz dr Marcin Mielczarek. Szczególnymi gośćmi konferencji byli studenci-autorzy konkursowych projektów.
Nagrody główne otrzymały:
Studentka ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi Karolina Dębowska, Kat. I. Rzeźba figuratywna postaci Zishe Breitbarta
Studentka ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi Zuzanna Gieras, Kat. II. Kompozycja rzeźbiarska inspirowana postacią Zishe Breitbarta
Wyróżnienia otrzymały:
Studentka ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi, Sofiya Pialinok, Kat. I. Rzeźba figuratywna postaci Zishe Breitbarta
Studentka ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi, Laura Pakulska, Kat. II. Kompozycja rzeźbiarska inspirowana postacią Zishe Breitbarta
Fundatorem nagród jest Gmina Stryków.
Serdecznie dziękujemy współorganizatorowi konkursu - Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wszystkim uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom za kreatywne pomysły, ogromne zaangażowanie i otwartość na współpracę z Gminą Stryków.
Bezpieczni za kierownicą
- data: 2025-06-18
W kręgu lotów
W sobotę, 14 czerwca, w Domu Kultury w Strykowie odbyło się uroczyste podsumowanie 3. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Pojedynek na Pędzle – W kręgu lotów", zorganizowanego przez Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie pod Honorowym Patronatem Burmistrza Strykowa.
Tegoroczna edycja została zainspirowana postacią Józefa Lucjana Kępińskiego, pilota bojowego i szkoleniowca Dywizjonu 303, urodzonego w Strykowie.
Spośród ponad 260 prac nadesłanych z różnych regionów Polski jury stanęło przed niełatwym zadaniem wyboru laureatów w pięciu kategoriach wiekowych. Uczestnicy tworzyli prace w formacie koła, a ich wyobraźnia nie miała granic – na obrazach pojawiły się samoloty, balony, rakiety, latające ryby, smoki i inne niesamowite istoty związane z motywem lotu i przestrzeni powietrznej.
Uroczystość rozpoczęła premiera spektaklu "Bajka o włosie Patryku" w wykonaniu Grupy Teatralnej Pod Sceną. Następnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród przybyłym laureatom. W imieniu Burmistrza Strykowa nagrody wręczała Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Strykowie Kinga Miśkiewicz, dziękując i gratulując wszystkim uczestnikom. Wyniki konkursu podawaliśmy tutaj: https://www.strykow.pl/3854,2025-06?tresc=37976
Na zakończenie wydarzenia odbył się krótki warsztat plastyczny w plenerze, zwiedzanie wystawy oraz słodki poczęstunek dla gości.
Wystawa pokonkursowa czynna będzie do końca czerwca br. w sali Domu Kultury w godzinach pracy biura: 8:00–16:00. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy, najlepiej po kontakcie telefonicznym 513 014 303 z biurem OKiR.
fot: OKiR Stryków
Zatrzymane w kadrze chwile
Zdjęć nigdy za wiele – dlatego mamy dla Was kolejną porcję kadrów z minionego, wyjątkowego weekendu! Zajrzyjcie do kolejnej galerii DNI STRYKOWA 2025 i dajcie się porwać wspomnieniom! Sprawdźcie, może znajdziecie siebie lub znajomych? Raz jeszcze zanucicie przeboje gwiazd, którym biliście brawo. Nie zapomnijcie podzielić się wrażeniami!
- data: 2025-06-15
W Kuchni Reymonta
Dziś w Dobieszkowie odbyła się gala podsumowująca ogólnopolski konkurs kulinarny „W kuchni Reymonta”. Konkurs został zorganizowany przez przez Komendę Główną OHP przy współpracy z Łódzka Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Łodzi , Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Dobieszkowie oraz Ośrodkiem Szkolenia Zawodowego w Dobieszkowie. Wydarzenie odbywało się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Strykowa.
Konkurs zorganizowano w szczególnym roku – Roku Reymonta, ogłoszonym z okazji 100. rocznicy przyznania literackiej Nagrody Nobla Władysławowi Reymontowi. Dwuosobowe zespoły z OHP z całej Polski rywalizowały, przygotowując potrawy inspirowane kuchnią staropolską.
Laureaci konkursu:
🥇 I miejsce – Wielkopolska Wojewódzka Komenda OHP
🥈 II miejsce – Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Dobieszkowie
🥉 III miejsce - Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy
W gali udział wzięli m.in. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Komendant Główny OHP Jerzy Budzyn, Zastępca Wojewódzkiego Komendanta OHP Agnieszka Luksztejdt, Senator RP Marcin Karpiński, Wicewojewoda Łódzki Grzegorz Majewski. Gminę Stryków reprezentował Zastępca Burmistrza Strykowa Adam Kaźmierczak.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania, a zwycięzcom – wyjątkowych umiejętności kulinarnych!
Zakończenie roku w przedszkolu
Dziś w Domu Kultury w Strykowie odbyło się uroczyste zakończenie roku Przedszkola Samorządowego w Strykowie. Przedszkolaki ze wszystkich grup zaprezentowały barwny i wzruszający występ artystyczny, który dostarczył widzom wielu powodów do uśmiechu i dumy. Na scenie nie zabrakło radosnych piosenek, wierszy oraz pięknych układów choreograficznych, starannie przygotowanych przez dzieci i nauczycielki.
Wśród zaproszonych gości obecny był Burmistrz Strykowa Piotr Ślęzak, który podziękował całemu zespołowi przedszkola za zaangażowanie i serce wkładane w pracę z dziećmi. Małym artystom pogratulował wspaniałych występów i życzył udanych, radosnych wakacji, a dzieciom kończącym zerówkę dobrego startu w szkole i wielu sukcesów w dalszej edukacyjnej podróży. Na ręce Dyrektor Małgorzaty Frącali przekazał również słodkie upominki dla wszystkich przedszkolaków.
Szczególnie wzruszającym momentem uroczystości było pożegnanie dzieci, które po wakacjach rozpoczną nowy etap swojej edukacji. Z uśmiechem, ale i łezką w oku, żegnały młodszych przyjaciół oraz swoje ukochane Ciocie.
Dodatkową niespodzianką, która wywołała ogromne emocje, był film przygotowany przez rodziców dzieci odchodzących do szkoły. Wspólnie zmontowany materiał zawierał serdeczne życzenia, skierowane do przyszłych uczniów. Film rozbawił i wzruszył wszystkich do łez.
Przed wszystkimi dziećmi teraz zasłużony czas odpoczynku – wakacje! Życzymy, by były one pełne radości, słonecznych dni, bezpiecznych przygód i niezapomnianych chwil.
- data: 2025-06-13
Spotkajmy się z … ortografią
Tuż przed wakacjami, kiedy uczniowie już niemal czują powiew letniego odpoczynku, w Szkole Podstawowej nr 2 w Strykowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie promujące język polski – "Spotkanie z ortografią", które objęte zostało Honorowym Patronatem Burmistrza Strykowa.
W spotkaniu zorganizowanym 12 czerwca udział wzięli uczniowie szkół podstawowych z naszej gminy: z Dobrej, Koźla, Bratoszewic oraz gospodarze, uczniowie strykowskiej „dwójki”. Wspólnie zmierzyli się z kreatywnymi i niecodziennymi zadaniami, które udowodniły, że ortografia to nie przestarzała dziedzina, a żywa i obecna w codzienności część języka polskiego.
Podczas wydarzenia powstały m.in. fantazyjne przepisy kulinarne z wykorzystaniem słów z trudnościami ortograficznymi, katalog imion wymagających uwagi ortograficznej, a także uczestnicy musieli wykazać się znajomością reguł pisowni i interpunkcji. Punktem kulminacyjnym było niełatwe dyktando, ale sprawiające wiele satysfakcji.
Czas upłynął twórczo i dynamicznie. W oczekiwaniu na wyniki uczestnicy obejrzeli prezentację o reformie ortografii, która zacznie obowiązywać od stycznia 2026 roku. Nie zabrakło również zadania plastycznego "Pozostaw po sobie ślad", w którym uczniowie w formie grafik interpretowali wybrane, zreformowane zasady ortograficzne.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Gminę Stryków. Podsumowaniem wydarzenia stały się piękne słowa, które towarzyszyły nagrodom:
„Język polski jest piękny, ponieważ szeleści jak jesienne liście, skrzypi jak mróz zimową porą, świszczy jak wiosenny wiatr, ale i tak rozgrzewa nas, niczym lato, ortografią i interpunkcją!”
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, bo w tym spotkaniu wszyscy byli wygranymi. Dziękujemy za zaangażowanie i radość z nauki!
fot.: SP nr 2 w Strykowie
- data: 2025-06-13
Malowanie na trawie
Koniec roku szkolnego to czas intensywnej pracy, uczniowie dopinają oceny końcowe i przygotowują się do wakacji. W Szkole Podstawowej w Koźlu, aby choć na chwilę oderwać się od szkolnego zgiełku i złapać oddech, we wtorek 10 czerwca, zorganizowano dla uczniów wyjątkowy plener – „Sztuka na trawie”.
Tego dnia zakątek za salą gimnastyczną zamienił się w plenerową galerię i pracownię artystyczną. Wśród brzózek, przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki, uczniowie mogli dać upust swojej kreatywności. Powstały barwne obrazy na papierze i płótnie, szkice, a także prace wykonane w mniej oczywistych technikach plastycznych.
Była to nie tylko okazja do twórczego działania, ale też do relaksu, rozmów i uśmiechu, czyli tego, czego szczególnie potrzeba w gorącym okresie rocznych podsumowań. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego pięknego dnia.
fot.: SP Koźle
- data: 2025-06-12
Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy
Zarząd Województwa Łódzkiego ogłasza Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Łódzkiego. Do udziału zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenia oraz Organizacje, które wykonają wieniec nawiązujący do tradycji dożynkowych charakterystycznych dla województwa łódzkiego. Konkurs odbędzie się 17 sierpnia 2025 r. podczas Dożynek Województwa Łódzkiego. Wszystkie zgłoszone wieńce wezmą udział zarówno w korowodzie dożynkowym, jak i części obrzędowej uroczystości.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 11 lipca 2025 roku.
Szczegóły, regulamin oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod linkiem:
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/lodzkie-pelne-tradycji-oglaszamy-konkurs-na-najpiekniejszy-wieniec-dozynkowy
Dla uczestników Konkursu przewidziane są nagrody pieniężne w wysokości:
I miejsce – 5 000 zł brutto
II miejsce – 4 000 zł brutto
III miejsce – 3 000 zł brutto
Wyróżnienia – po 2 000 zł brutto
Nagroda specjalna za wyjątkowe wrażenia estetyczne – 2 500 zł brutto
Zachęcamy do udziału.
fot.: lodzkie.pl
- data: 2025-06-11
„Pojedynek na pędzle” – rozstrzygnięty!
W sobotę 14 czerwca 2025 r. o godzinie 12:00 w Domu Kultury w Strykowie odbędzie się uroczyste podsumowanie 3. Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Pojedynek na pędzle”, którego tegoroczne hasło brzmiało: „W kręgu lotów”. Organizatorem konkursy jest Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie, wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Strykowa.
W programie zaplanowano: wręczenie nagród, wystawę nagrodzonych prac, występ Grupy Teatralnej „Pod Sceną”, warsztat plastyczny.Przedstawiany wyniki konkursu
Wyniki konkursu:
I Kat. – 7-9 lat
I miejsce
Jakub Binias – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Strykowie (op. Kamila Wiśniewska)
II miejsce
Oksana Krolczyk – Szkoła Podstawowa Nr 9 w Poznaniu (op. Magdalena Bałdysiak)
III miejsce
Michał Darłowski – Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu (op. Zofia Mrożek)
Wyróżnienia
1.Maja Kwasecka – Studio ACM w Gliwicach (op. Agnieszka Chrzanowska-Małys)
2.Kornelia Plasota – Młodzieżowy Dom Kultury Nr 8 w Warszawie (op. Beata Mikulik-Bihałowicz)
3.Lidia Zyga – Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie (op. Kamila Śpiewla-Kasperek)
4.Nikodem Klessa – Szkoła Podstawowa Nr 9 w Poznaniu (op. M. Bałdysiak)
5.Emilia Kasprzyk – Studio ACM w Gliwicach (op. A. Chrzanowska-Małys)
II Kat. – 10-12
I miejsce
Piotr Ożóg – Centrum Kultury w Siennicy Różanej (op. Sylwia Kiełbasa)
II miejsce
Kaja Lissewska – Stacja Kultura na PKP, OKiR w Strykowie (op. Agnieszka Kacprzak)
III miejsce
Adrianna Potkowa – Studio ACM w Gliwicach (OP. A. Chrzanowska-Małys)
Filip Kuberski – Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu (op. Maria Jagodzińska)
Wyróżnienia
1.Kalina Szczęsna – Publiczna Szkoła Podstawowa w Mazowszanach (op. Ewa Banaszczyk)
2.Laura Kołodziejczyk – Publiczna Szkoła Podstawowa w Mazowszanach (op. E. Banaszczyk)
3.Zofia Skotnicka – Dom Kultury „Kolorowa” OK. Arsus w Warszawie (op. Beata Mikulik-Bihałowicz)
4.Antonina Lesińska – Warszawa, zgł. Indy wid. (op. Natalia Lesińska)
III Kat. 13-15 lat
I miejsce
Mikołaj Wrodarczyk – Studio ACM w Gliwicach (op. A. Chrzanowska-Mąłys)
II miejsce
Zuzanna Szwed – Szkoła Podstawowa w Kryłowie (op. Beata Szwed)
III miejsce
Anna Wrodarczyk – Studio ACM w Gliwicach (op. A. CH-M.)
Wyróżnienia
1.Lena Miśkiewicz – Stacja Kultury na PKP, OKiR w Strykowie (op. A. Kacprzak)
2.Jan Szymczak Szkoła Podstawowa Nr 3 w Kole (op. Aneta Szymczak)
3.Gracjan Tandek – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Sierakowicach (op. Ewa Kasperek)
4.Maja Milczarek – Stacja Kultura na PKP, OKiR w Strykowie (op. A. Kacprzak)
IV kategoria 16-20 lat
I miejsce
Marta Mioduszewska – Pałac Młodzieży w Koszalinie (op. Monika Paulińska-Tylec)
II miejsce
Alicja Starzewska – Studio ACM w Gliwicach (op. A. Ch-M.)
III miejsce
Bartłomiej Beta – Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Dobieszkowie (op. Katarzyna Darnowska)
Wyróżnienie
1.Miłosz Sznura – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej (op. Karolina Stańczyk)
2.Kinga Wójcik – Zespół Szkół Nr 5 w Lublinie (op. Monika Lenard)
3.Alan Jajuga - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej (op. K. Stańczyk)
4.Anna Wrona – Zespół Szkół Nr 5 w Lublinie (op. M. Lenard)
V kategoria open pow. 20 lat
I miejsce
Agnieszka Żegleń – Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 6 w Zabrzu
II miejsce
Oliwia Dubis - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej
III miejsce
Patrycja Michata - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej
Wyróżnienie
1. Jan Mrożek – Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu
2.Paulina Chudzik - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej
Wyróżnienia honorowe – kwalifikacja do wystawy:
Kat. 7-9 lat:
Dawid Bulicz – CK Siennica Różana,
Emanuel Tandek – SP Nr 1 w Sierakowicach,
Amelia Kowalik – DK Kolorowa w Warszawie,
Zuzanna Cackowska – DK Kolorowa w Warszawie,
Laura Glińska – DK Kolorowa w Warszawie,
Stanisław Kułaga – DK Kolorowa w Warszawie,
Łucja Chmielecka – MDK Pod Akacją w Lublinie,
Pola Gdula – MDK Pod Akacją w Lublinie,
Maria Zyga – MDK Pod Akacją w Lublinie,
Amelia Dziuba – MDK Pod Akacją w Lublinie,
Olga Gąsior – MDK Pod Akacją w Lublinie,
Teodor Kuźnicki – SP nr 9 w Poznaniu,
Anna Jakubowicz – SP Nr 9 w Poznaniu,
Gabriela Urban – SP Nr 9 w Poznaniu,
Alicja Wróblewska – DK Praga w Warszawie,
Lena Goszczyńska – OPP Sierpc,
Gertruda de Burca – Studio ACM w Gliwicach,
Martyna Modzelewska – Studio ACM w Gliwicach,
Stanisław Kubiak – Studio ACM w Gliwicach,
Wiktoria Grabińska – Studio ACM w Gliwicach,
Kaja Dąmbska – Studio ACM w Gliwicach
Amelia Pawłowska – CknOnW w Ligowie,
Yaroslava Shadorska – MDK Nr 8 w Warszawie,
Maciej Łęcki – Stacja Kultura OKiR w Strykowie,
Klara Jakóbczak – SP Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim,
Lena Okonowska – OPP Sierpc,
Kat. 10-12 l.
Julia Sikora – Studi ACM w Gliwicach
Liliana Domagała – Studi ACM w Gliwicach
Matylda Kurczych – Studio ACM w Gliwicach
Kacper Wrona – CK Siennica Różana
Jan Rudzki –CK Siennica Różana
Honorata Tomczak – Stacja Kultura na PKP Okir w Strykowie
Blanka Janeta – Stacja Kultura na PKP OKiR w Strykowie
Łucja Wasilewska – Stacja Kultura na PKP Okir w Strykowie
Dominika Kozicka – PSP Mazowszany
Michał Kabziński – PSP Mazowszany
Nikola Piątek – PSP Mazowszany
Krzysztof Tomczak – SP Nr 9 w Poznaniu
Samanta Kimmel-Zalewska – SP Nr 9 w Poznaniu,
Gabriel Tandek- SP Nr 1 w Sierakowicach
Aleksandra Piróg – MDK Pod Akacja w Lublinie
Oliwia Ostrowska – CknOnW w Ligowie
Zofia Tabijan – SP Radziejowice
Gabriela Wałęka – DK Kolorowa w Warszawie
Karolina Szczerbiak – SP Nr 2 w Strykowie
Kat. 13-15 lat:
Hanna Głowacka – Stacja Kultura na PKP OkiR w Strykowie
Maria Szlęzak – Studio ACM w Gliwicach
Maria Anna Ryży – Studio ACM w Gliwicach
Marek Gorawski – Studio ACM w Gliwicach
Nela Chmielecka – MDK Pod Akacją w Lublinie
Błażej Wójcik – SP Radziejowice
IV kategoria 16-20 lat
Kacper Cieślik - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej
Piotr Kokoszka - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej
Bartosz Marzek - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej
V kategoria open pow. 20 lat
--
- data: 2025-06-10
Dzień Folkloru - trwają zapisy
W lipcu po raz piąty odbędzie się w Lipce Dzień Folkloru, czyli wielkie święto tradycji, muzyki i kultury ludowej! Ten wyjątkowy przegląd zespołów ludowych i kapel to idealna okazja, by zaprezentować swój talent, pasję i miłość do folkloru przed szerszą publicznością!
Do udziału w przeglądzie zapraszamy amatorskie zespoły śpiewacze i kapele ludowe z całego województwa łódzkiego. Na zgłoszenia czekamy do 7 lipca. Regulamin oraz karty zgłoszeń dostępne są na stronie Domu Kultury w Niesułkowie: https://www.dkniesulkow.art.pl/
- data: 2025-06-10
Dni Strykowa - DZIĘKUJEMY!
Tegoroczne Dni Strykowa już za nami! Choć pogoda nie była po naszej stronie, to program wydarzenia obfitował w atrakcje – od koncertów największych gwiazd po różnorodne wydarzenia sportowe, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Serdecznie dziękujemy Mieszkańcom i Gościom, którzy mimo kaprysów pogody byli z nami i wspólnie tworzyli wyjątkową atmosferę tych dni. Wasza obecność, uśmiechy i pozytywna energia sprawiły, że tegoroczne święto miasta na długo pozostanie w naszej pamięci.
Słowa wdzięczności w imieniu gospodarzy Gminy Stryków — Burmistrza Piotra Ślęzaka, Zastępcy Burmistrza Adama Kaźmierczaka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Damiana Drzewieckiego kierujemy także do wszystkich instytucji i osób, które przyczyniły się do organizacji wydarzenia. Szczególne podziękowania należą się:
🔹 współorganizatorowi – Dyrektorowi Konradowi Kozłowskiemu i Pracownikom OKiR w Strykowie,
🔹 Radiu Zet,
🔹 firmie Mountpark,
🔹 wszystkim tegorocznym gwiazdom muzycznym i ich ekipom technicznym,
🔹 dzieciom i młodzieży z Zespołu Tanecznego Agat oraz Pani Agnieszce Waszkiewicz,
🔹 harcerzom z Hufca Głowno,
🔹 Dyrektorowi Rafałowi Olczykowi i Pracownikom ZGKiM w Strykowie,
🔹 Kierownikowi Tomaszowi Dubińskiemu i Pracownikom JRP w Strykowie,
🔹 Pracownikom Urzędu Miejskiego w Strykowie,
🔹 zawodnikom drużyn siatkarskich,
🔹sędziom turnieju siatkarskiego Przemysławowi Fortunie i Rafałowi Sadeckiemu,
🔹 organizatorom Widzewskiego Dnia Dziecka - Widzewiakom ze Strykowa oraz wspierającej wydarzenie ŁSSE,
🔹 organizatorowi Strefy Retro – Panu Michałowi Nalepie, właścicielowi Muzeum Karawaningu im. Tadeusza Sakowskiego w Sadówce,
🔹 organizatorowi ekspozycji Muzeum Komputerów Osobistych – Panu Krzysztofowi Krysiakowi,
🔹 Zarządowi Oddziału Miejsko-Gminnego OSP RP w Strykowie oraz strażakom gminnych jednostek OSP,
🔹 Policji,
🔹 służbom medycznym.
Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, współpracę i otwarte serca!
Zapraszamy do obejrzenia kolejnej – i jeszcze nie ostatniej – fotorelacji. Obiecujemy, że okazji do wspominania minionego weekendu będzie jeszcze wiele!
- data: 2025-06-10
Robotyka, programowanie i dobra zabawa
Kolorowe konstrukcje, twórcza pasja i mali inżynierowie w akcji. Tak we wtorek wyglądał finał programu edukacyjnego FIRST LEGO League Explore, który przyciągnął do SP nr 1 w Strykowie aż 10 drużyn z różnych zakątków Polski!
Uczniowie klas 1–3 programowali, budowali modele, eksplorowali morskie głębiny i zarażali wszystkich pozytywną energią! To część większego projektu realizowanego od września 2023 r. w gminnych szkołach. Aby wspierać rozwój kompetencji przyszłości, Gmina Stryków wyposażyła szkoły podstawowe w zestawy LEGO do nauki robotyki i programowania. Dzięki temu najmłodsi uczniowie poprzez zabawę mogą rozwijać się w obszarze STEAM – nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki.
W strykowskim „Balonie” gościliśmy drużyny:
- EkoLego Miachałowice ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Michałowicach
- Wodnych Budowniczych z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Sióstr Salezjanek we Wrocławiu
- Morką Drużynę z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Halinowie
- Młodych Odkrywców Morskich Głębin ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła w Tłuszczu
- Jedynkę ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strykowie
- Bratki ze Szkoły Podstawowej w Bratoszewicach
- LegoMalwiniaki ze Szkoły Podstawowej w Dobrej
- Oceanostworki ze Szkoły Podstawowej w Niesułkowie
- Meduz ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Strykowie
- Koźlaków ze Szkoły Podstawowej w Koźlu
Było kolorowo, głośno i radośnie – dzieci świetnie się bawiły, ucząc się przy okazji współpracy i kreatywnego myślenia, z dumą prezentując efekty swojej pracy. Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk Burmistrza Strykowa Piotra Ślęzaka medale i upominki. Przy intensywnej pracy umysłowej nie można zapominać o energii – dlatego Gmina Stryków przygotowała smaczny poczęstunek dla młodych konstruktorów.
Dziękujemy Fundacji Future Minds – operatorowi programu oraz niezastąpionym wolontariuszom z klasy mundurowej z ZS nr 1 w Bratoszewicach za ich zaangażowanie i pomoc.
- data: 2025-06-05
Dni Strykowa - Jak dojechać?
Już 7 i 8 czerwca spotykamy się na Dniach Strykowa – pełnych koncertów, atrakcji i dobrej zabawy! Aby ułatwić Wam dotarcie na miejsce, przygotowaliśmy:
- mapkę organizacyjną terenu imprezy (teren Mountpark, skrzyżowanie ul. Polnej, DW 708 i DK 14)
- rozkład darmowego transportu , który zapewnia Gmina Stryków. Retro-zabytkowy autobus będzie kursował w sobotę i niedzielę na trasie: Dworzec PKP Stryków – Plac Łukasińskiego - Mountpark.
Udostępnijcie znajomym i zaplanujcie wspólnie niezapomniany weekend!
Muzyczne lato w Strykowie
- data: 2025-06-03