Treść strony 2024.12
ERASMUS+ w SP Koźle
W okresie od lipca 2023 do grudnia 2024 Szkoła Podstawowa im. Gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby w Koźlu realizowała swój trzeci już projekt w ramach programu Erasmus+ akcja KA1 „Edukacja szkolna”. Projekt „Razem zmieńmy świat!” został dofinansowany kwotą 37 457,00 euro a jego głównym celem było „nabycie kompetencji kluczowych i zawodowych przez przedstawicieli kadry pracującej w placówkach oświaty dzięki udziałowi w zagranicznych mobilnościach”.
W ramach projektu 6 nauczycieli uczestniczyło łącznie w 18 mobilnościach zagranicznych. Szkolenia odbyły się w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i na Malcie. 10 wyjazdów to kursy doskonalące obejmujące takie zagadnienia jak wykorzystywanie narzędzi cyfrowych w edukacji, metodyka nauczania języków obcych, rozwiązywanie problemów szkolnych, edukacja regionalna i plenerowa. Oprócz szkoleń metodycznych nauczyciele uczestniczyli w wizytach job shadowing polegających „na obserwacji pracy w zagranicznej szkole”. W ramach tych wyjazdów nauczyciele mieli okazję obserwować, ale także i uczestniczyć w codziennej pracy naszych koleżanek i kolegów w Colegio Santa Maria de Guadelupe w andaluzyjskiej Kordobie (Hiszpania) i w Gymnázium a Střední odborná škola w Rokycanach w zachodnich Czechach. Była to doskonała okazja do poznania metod pracy stosowanych w hiszpańskiej i czeskiej szkole, specyfiki systemów edukacyjnych w tych krajach oraz wymiany poglądów i doświadczeń z nauczycielami tych szkół.
Udział w doskonaleniu zawodowym za granicą to pierwsza część projektu. Drugim, ale nie mniej ważnym aspektem, były działania na terenie szkoły po powrocie z mobilności. W ofercie edukacyjnej szkoły pojawiły się nowe zajęcia pozalekcyjne, wraz z uczniami zorganizowano wiele konkursów, wystaw, przygotowano liczne prezentacje multimedialne, warsztaty, gry dydaktyczne. Zarówno na lekcjach jak i zajęciach dodatkowych w znacznie większym stopniu niż dotychczas stosowane są nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne (TIK). Coraz częściej pojawia się w naszej pracy metoda CLIL – „zintegrowane kształcenie przedmiotowo-językowe”. Metoda ta oparta jest na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego.
Informacja i foto: SP Koźle
- data: 2024-12-11