Narodowe Czytanie w Przedszkolu Samorządowym
Dzieci z grupy Piratów i Podróżników z Przedszkola Samorządowego w Strykowie wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie", której lekturą w tym roku było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. 12.09.2023 r. dzieci z uwagą wysłuchały fragmentu powieści, który został zaadaptowany do ich możliwości percepcyjnych.
Odsłonięcie Tablicy Historycznej w Dobieszkowie
25 września br. w Dobieszkowie miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej potyczkę stoczoną na tych terenach przez oddział powstańczy pod wodzą płk. Michała Zielińskiego i mjr. Władysława Orłowskiego w Powstaniu Styczniowym 25 września 1863 roku. Kwiaty i znicze w miejscu pamięci złożyli m.in.: Burmistrz Strykowa Witold Kosmowski wraz z Zastępcą Burmistrza Tamarą Barańską -Kiemaczyńską, przedstawiciele Towarzystwa „Strzelec”, Rady Miejskiej w Strykowie, Urzędu Marszałkowskiego, Lasów Państwowych, sołectw, szkół, instytucji i lokalnej społeczności.
Pomysłodawcą i inicjatorem wydarzenia było Towarzystwo „Strzelec”, przy udziale i pomocy Gminy Stryków. Tablica pamiątkowa została dofinansowana z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.
DK w Niesułkowie zaprasza do udziału w jesiennych konkursach
Regulaminy konkursów są dostępne na profilu FB i na stronie DK w Niesułkowie:
Koncerty "Łódzkie Razem - integracja międzypokoleniowa"
W imieniu Pana Grzegorza Schreibera Marszałka Województwa Łódzkiego informujemy, że Województwo Łódzkie organizuje cykl bezpłatnych koncertów „Łódzkie Razem – integracja międzypokoleniowa” .
„Łódzkie Razem – Integracja międzypokoleniowa” to nowa propozycja samorządu województwa skierowana do mieszkańców regionu. Do tych, którzy już działają na rzecz Łódzkiego, do tych, którzy korzystają z bogatej oferty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, a także do osób, którzy jeszcze jej nie znają. „Łódzkie Razem” to spotkania połączone z koncertami gwiazd. Przed nami trzy pierwsze: w Ozorkowie, Sieradzu i Piotrkowie.
Ozorków, 21 września 2023, Hala Sportowa CSRI Wodnik, ul. Traugutta 2, godz. 17
Sieradz, 22 września 2023, Sieradzkie Centrum Kultury, ul. Dominikańska 19, godz. 17
Piotrków Trybunalski, 23 września 2023, Miejski Ośrodek Kultury, Al. 3 Maja 12, godz. 17
Udział we wszystkich koncertach jest bezpłatny, wymagana jest jedynie rejestracja za pośrednictwem strony: https://elodzkie.pl/ankiety/rejestracja-na-lodzkie-razem/
Lato nas rozpieszcza
Wakacje już za nami, a w naszych sołectwach, pogoda nadal pozwala na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Mieszkańcy sołectw: Dobra, Kiełmina, Bratoszewice, Smolice, Kalinów spędzili intensywnie czas dzięki organizowanym grom zespołowym i animacjom. Dzieci i dorośli doświadczyli spotkań w miłej atmosferze. Wydarzenia były finansowane z budżetu Gminy Stryków oraz współorganizowane z Domem Kultury w Strykowie. Po raz kolejny bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym przedstawicielom Sołectw, Kołom Gospodyń Wiejskich i druhom OSP za świetną organizację i przygotowanie pikników.
Uroczystości 84. rocznicy napaści ZSRR na Polskę
W niedzielę obchodziliśmy uroczystości upamiętniające 84. rocznicę napaści 17 września 1939 roku ZSRR na Polskę. Po mszy świętej w Kościele Starokatolickim Mariawitów w Strykowie nastąpił uroczysty przemarsz na cmentarz mariawicki. Honorową wartę przy grobach żołnierskich sprawowali uczniowie klas mundurowych ZS Nr 1 w Bratoszewicach, a poczty sztandarowe wystawiły szkoły i straże. Wyjątkową oprawę uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Strykowie pod batutą kapelmistrza Mariusza Szydlika. Wiązanki kwiatów na mogile ofiar września 1939 roku złożyli Burmistrz Strykowa Witold Kosmowski wraz z Zastępcą Burmistrza Strykowa Tamarą Barańską-Kiemaczyńską i Sekretarz Gminy Stryków Anetą Jędrzejczak oraz radni, posłowie, przybyli goście, delegacje szkół, straży, policji, sołectw, instytucji i organizacji, a także mieszkańcy Gminy Stryków.
Tegoroczne obchody miały specjalny charakter, ponieważ uhonorowano trzy mogiły naszych mieszkańców, znajdujące się na cmentarzu mariawickim, tabliczką Instytutu Pamięci Narodowej „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski”. Dokumenty i tabliczki rodzinom żołnierzy przekazali: przedstawiciel Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Burmistrz Strykowa i przedstawiciel Nieformalnej Grupy Pasjonatów Walk nad Bzurą działającej pod patronatem Burmistrza Strykowa Witolda Kosmowskiego, która to wnioskowała o wpisanie mogił do ewidencji IPN. Następnie Burmistrz Strykowa wraz z Zastępcą Burmistrza złożyli na grobach żołnierzy symboliczne kwiaty przy wcześniej zapalonych zniczach. Tabliczki „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski” przekazano na:
Mogiłę Idziego Szymańskiego - żołnierza 2 Korpusu Polskiego na Zachodzie, uczestnika bitwy pod Monte Cassino oraz uczestnika kampanii włoskiej w czasie II wojny światowej.
Mogiłę Wincentego Brynkiewicza - żołnierza 6 Pułku Piechoty Legionów, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej 1939 r., żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Mogiłę Alfonsa Sałacińskiego - żołnierza 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, uczestnika wojny obronnej 1939 r., żołnierza 10 Pułku Strzelców Konnych we Francji i uczestnika kampanii francuskiej, żołnierza 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka, w której walczył do zakończenia wojny.
Wycieczki po Strykowie
13. rocznica posadzenia Dębów Katyńskich
Dzisiaj w imieniu władz samorządowych i mieszkańców Gminy Stryków, w symbolicznym miejscu pamięci o kapitanie Stefanie Piotrowskim i poruczniku Feliksie Jakubowskim, znicze złożyli min.: Sekretarz Gminy Stryków Aneta Jędrzejczak oraz Radny Rady Miejskiej w Strykowie Adam Piestrzeniewicz. Coroczne obchody przygotowywane przez społeczność szkolną przypominają nam wszystkim o historii mordu katyńskiego oraz zmuszają do refleksji jak wojna wpływa na losy pojedynczych jednostek i ich rodzin. Poruszające słowa wygłosił w kierunku młodzieży szkolnej oraz zaproszonych gości, prof. Zbigniew Jakubowski - syn zamordowanego porucznika Feliksa Jakubowskiego.
Dęby Katyńskie zostały zasadzone w 2010 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Bratoszewicach w ramach programu "KATYŃ... ocalić od zapomnienia". Celem programu jest upamiętnienie niemal 22 tysięcy osób, skrytobójczo zamordowanych ofiar NKWD z 1940 roku i spoczywających w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni, poprzez sadzenie Dębów Pamięci. Dęby w Bratoszewicach zostały posadzone z inicjatywy Pani Krystyny Skalskiej oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Bratoszewic przy współpracy z Dyrektor SP w Bratoszewicach Ewą Piórkowską. Każdego roku we wrześniu odbywają się tu uroczystości rocznicowe z udziałem krewnych porucznika i kapitana, władz Gminy Stryków, inicjatorów kultywowania pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz społeczności szkolnej.
84 rocznica Bitwy Nad Bzurą
12 września 1939 roku to jedna z najważniejszych dat kampanii wrześniowej. W tym czasie trwała największa operacja zaczepna wojsk polskich tzw. „Bitwa nad Bzurą”. Na terenie parafii Koźle we wrześniu 1939 roku zginęło prawie 200 żołnierzy i 49 cywilów. Pamięć o przebiegu i znaczeniu tamtych tragicznych wydarzeń pozostaje w nas ciągle żywa, dlatego spotkaliśmy się, jak każdego roku, na uroczystościach patriotycznych w Koźlu. Po mszy świętej prowadzeni przez Ochotniczą Straż Pożarną przemaszerowaliśmy na cmentarz wojskowy pod pomnik poświęcony bohaterom walk nad Bzurą i kwatery żołnierzy z 55, 57, 58 Pułku Piechoty 14 Dywizji Piechoty Armii „Poznań”, gdzie uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół Nr 1 w Bratoszewicach zaciągnęli wartę honorową i wysłuchaliśmy Apelu Poległych. Miło nam również poinformować, że jeden z naszych mieszkańców, opiekun klasy mundurowej Pan Andrzej Pożarlik został odznaczony medalem „Pro Patria”, czyli „Za Ojczyznę”, nadanym przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości zakończyliśmy symbolicznym złożeniem kwiatów i zapalonych zniczy przez mieszkańców i przybyłych gości oraz Burmistrza Strykowa Witolda Kosmowskiego wraz z Zastępcą Burmistrza Strykowa Tamarą Barańską- Kiemaczyńską i Sekretarz Gminy Stryków Anetą Jędrzejczak.
W niedzielę 17 września o godz. 9.00 zapraszamy wszystkich, którym pamięć historyczna jest bliska sercu, na uroczystości patriotyczne w kościele i na cmentarzu mariawickim w Strykowie, gdzie będziemy obchodzić rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę oraz Dzień Sybiraka.
Gmina Stryków czyta Nad Niemnem
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia IV już odsłony filmowego, strykowskiego Narodowego Czytania. W tym roku lekturą wybraną przez Parę Prezydencką jest powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Zastępca Burmistrza Strykowa, do tej wyjątkowej akcji czytelniczej, tradycyjnie zaprosiła Mieszkańców Gminy Stryków, którzy rewelacyjnie poradzili sobie z powierzonym zadaniem. Mamy nadzieję, że film przypadnie Państwu do gustu i zachęci do przypomnienia sobie w całości tego wyjątkowego, pozytywistycznego dzieła literatury polskiej. Link do filmu poniżej.
O książce, którą warto przeczytać
Każdy ma swoją listę książek do przeczytania. Mamy nadzieję, że dla strykowian na jej czele znajdzie się pozycja pt. „Ze Strykowa do wielkiego świata”. Pierwsze recenzje książki wydanej niedawno przez Urząd Miejski w Strykowie już na to wskazują. Spotkanie z Jackiem Perzyńskim, autorem tekstów do książki, mogłoby trwać o wiele dłużej, a temat i tak nie zostałby wyczerpany. W spotkaniu udział również wzięli Burmistrz Strykowa Witold Kosmowski oraz Zastępca Burmistrza Strykowa Tamara Barańska Kiemaczyńska, którzy opowiedzieli m.in. o tym, skąd wziął się pomysł wydania nowej publikacji.
Zapraszamy na uroczystości patriotyczne
Przed nami wrześniowe uroczystości patriotyczne na terenie Gminy Stryków, na które już dziś zapraszamy wszystkich Mieszkańców. Do nadania rocznicowym obchodom należytej oprawy przygotowuje się Liceum Ogólnokształcące Służb Mundurowych ZS Nr 1 w Bratoszewicach, którego kadeci od kilku już lat wystawiają warty honorowe w miejscach pamięci, a także stają na czele uroczystych przemarszów. Uważne oko uczestników uroczystości zaobserwuje na pewno nowe umundurowanie rekonstrukcyjne, w którym o wydarzeniach historycznych września 1939 r. przypominać będą nasi kadeci.
Spotkanie autorskie z Jackiem Perzyńskim
W środę, 6 września, o godz. 14.00 w parku nad Moszczenicą odbędzie się spotkanie autorskie z Panem Jackiem Perzyńskim, które w dniu 3 sierpnia nie odbyło się ze względu na pogodę. Gorąco zapraszamy!
Stypendia edukacyjne Burmistrza Strykowa
Uczniów i absolwentów szkół prowadzonych przez Gminę Stryków, którzy uzyskali szczególne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2022/2023, nagrodzono stypendiami edukacyjnymi. Dyrektorzy szkół w imieniu Burmistrza Strykowa wręczyli stypendystom pamiątkowe dyplomy podczas wczorajszego rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2023/2024. Stypendystom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.
Stypendium Burmistrza Strykowa za osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2022/2023 otrzymali:
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Strykowie:
- Martyna Łysoń
- Julia Piestrzeniewicz
- Lena Patora
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Strykowie:
- Ewa Sadecka
- Oliwia Kurc
- Kuba Paszkiewicz
- Dawid Marczak
- Adrianna Zaręba
- Julia Sasin
- Hanna Stefańska
- Marcelina Wiśnik
- Milena Matuszczak
- Iwo Wnuk
- Zuzanna Chruściak
- Amelia Marczak
- Lena Kaczmarek
- Szymon Majewski
- Roksana Roszewska
- Liliana Budziarska
- Gabriela Głowacka
- Lena Wawrzkiewicz
- Julia Kotecka
- Adam Stapkiewicz
- Maria Głowacka
- Aleksandra Gałązka
- Iga Łukaszewska
- Zofia Wieczorek
- Bartosz Wójcik
- Piotr Jagielski
- Oliwier Hikrysz
Szkoła Podstawowa w Bratoszewicach:
- Julia Gocek
- Szymon Skowroński
- Aleksander Gońda
- Fabian Sasin
- Miłosz Kaczmarek
Szkoła Podstawowa w Dobrej:
- Oleg Raniszewski
- Nicola Jaworska
- Krystyna Opalska
- Zuzanna Nowacka
- Adam Stankiewicz
- Laura Majda
- Adam Krzemień
- Julia Kwiatkowska
Szkoła Podstawowa w Koźlu:
- Oliwier Maciak
- Adam Piestrzeniewicz
- Michalina Wieteska
- Wiktoria Smorawska
- Julia Wymysłowska
- Julia Żak
- Aleksandra Żak
Zespół Szkół Nr 1 w Bratoszewicach:
- Wiktora Urbańska
Fot. szkoły
Dożynki już za nami
Jest co wspominać. Piękna pogoda, mnóstwo uczestników i świetna atmosfera - Dożynki Gminy Stryków w Warszewicach już za nami. Tradycji stało się zadość - piękne ludowe obrzędy, słowa wdzięczności i uznania za rolniczy trud, ale i pracę społeczną, koncerty, namioty KGW z nieprzebraną ilością wspaniałych potraw. W niedzielę, 3 września, z godziny na godzinę na teren przy OSP w Warszewicach przybywało coraz więcej osób. Wyśmienita zabawa przy muzyce trwała do wieczora. Szersza relacja:
https://www.strykow.pl/3446,dozynki-2023. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy.
Dożynkowe Msze Dziękczynne w Gminie Stryków
W naszej gminie już trzeci rok z rzędu zostały odprawione Dziękczynne Msze Święte za plony i o Boże błogosławieństwo dla Rolników. Burmistrz Strykowa przekazał do każdej Parafii kosze kwiatów dożynkowych, chleby i miody, które podczas mszy zgodnie z polską tradycją zostały poświęcone. W czasie mszy odczytany został także list Burmistrza Strykowa Witolda Kosmowskiego skierowany do Rolników z podziękowaniem za ich codzienny trud i ciężką pracę. W tym roku do tego pięknego zwyczaju przyłączyła się Parafia Rzymskokatolicka w Starych Skoszewach, do której należą Mieszkańcy sołectw Warszewice, Sierżnia i Bartolin. We mszach świętych poszczególnych Parafii udział wzięli przedstawiciele lokalnej społeczności, Sołtysi, Członkinie KGW, Radni Rady Miejskiej. Zapraszamy na fotorelację. Zdjęcia wykonane na prośbę UM w poszczególnych Parafiach przez przedstawicieli lokalnej społeczności. Serdecznie dziękujemy za pomoc.
Dożynki Gminne już w niedzielę
Jak spędzić ostatnią wakacyjną niedzielę? Zapraszamy na Święto Plonów w Gminie Stryków, które odbędzie się w Warszewicach (teren OSP). Czeka nas wiele atrakcji.
- Na dożynki zaprasza Burmistrz Strykowa Witold Kosmowski. Uroczystość odbędzie się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Honory tegorocznych Starostów Dożynkowych będą pełnić: Jolanta Słojewska z Warszewic oraz Michał Piotrowski z Cesarki.
- Ceremoniał obrzędowy rozpocznie się o godz. 12.30, korowód dożynkowy uformuje się przed strażnicą OSP Warszewice i przejdzie pod scenę, na której nastąpi poświęcenie plonów, przekazanie chleba i miodu, wręczenie wieńca przez gospodarzy Dożynek - Sołectwo Warszewice.
- Piękny wieniec dożynkowy, symbol zebranych plonów, jest już gotowy. Jego autorkami są członkinie KGW Warszewice.
- Ministerialną odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa” udekorowani zostaną najbardziej wyróżniający się rolnicy Gminy Stryków. Będą również specjalne podziękowania Burmistrza Strykowa dla ludzi wsi, którzy swoją ciężką pracą i sukcesami swoich gospodarstw promują od wielu lat Gminę Stryków.
- Podczas dożynek będzie można posmakować wyjątkowych potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.
- Od godziny 16.00 zaplanowane zostały występy i koncerty. Gwiazdami tegorocznych dożynek będą discopolowe zespoły: MENELAOS oraz WEŹ NIE PYTAJ. Zapraszamy serdecznie!
ℹ️ Zorganizowane PARKINGI zostały oznaczone na załączonym planie terenu Dożynek Gminnych (bezpośrednio przy terenie uroczystości). Prosimy nie parkować samochodów na drodze. Dziękujemy!
Wakacje jak marzenie
Jeszcze niedawno pisaliśmy o czerwcowych piknikach w naszych sołectwach, a już pora podsumować wakacyjne szaleństwa i zabawy, które odbyły się w sołectwach:
- Michałówek
- Sadówka
- Gozdów
- Wola Błędowa
- Bartolin
- Pludwiny
Słoneczna pogoda rozpieszczała nas podczas zorganizowanych gier zespołowych i animacji. Zarówno dzieci jaki dorośli spędzili miło czas, wystarczy spojrzeć na ich uśmiechnięte twarze na zdjęciach. Wszystkie wydarzenia były współfinansowane ze środków Gminy Stryków, współorganizowane z Domem Kultury w Strykowie. Bardzo dziękujemy wszystkim niezwykłe zaangażowanym przedstawicielom Sołectw, Kołom Gospodyń Wiejskich i druhom OSP za świetną organizację i przygotowanie poczęstunków dla uczestników pikników.
Fot.: A. Olejniczak