Treść strony Orkiestra Dęta Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Lipce

Do zorganizowania Orkiestry Dętej przy Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Lipce przystąpiono zaraz po zakończeniu II wojny światowej.Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli ówczesny proboszcz Parafii w Lipce Kapłan Gabriel Kamer oraz były zawodowy muzyk orkiestr wojskowych Wincenty Radzikowski, który został pierwszym kapelmistrzem Orkiestry.

Proboszcz wraz z kapelmistrzem wyjeżdżali na zachodnie ziemie Polski i tam nabywali instrumenty dęte porzucone przez dawne, miejscowe orkiestry. Zakupy te były finansowane z dochodów z gospodarstwa rolnego i sadowniczo-pszczelarskiego prowadzonego przy parafii. Pierwszy występ nowo powstałej orkiestry odbył się 18 marca 1947 roku w dniu imienin proboszcza Gabriela. Z tego wydarzenia zachował się pamiątkowy dyplom z życzeniami dla Kapłana, napisanymi przez nieznanego autora w formie wierszowanej. Życzenia te podpisało 15 pierwszych członków Orkiestry wraz z kapelmistrzem oraz przedstawicielami firmy Jacobs zajmującej się w tamtych czasach naprawą i konserwacją instrumentów muzycznych.

Po śmierci kapelmistrza Wincentego Radzikowskiego w 1951 r. kolejnymi osobami, które pełniły tę funkcję byli: Ignacy Kubicki, Tadeusz Szubert, Bolesław Szczepaniak i Ignacy Pietrasiak, zaś nauką gry na instrumentach zajmowali się: Józef Grzegorczyk z Łodzi oraz Mieczysław Królikowski kapelmistrz orkiestry OSP w Brzezinach.

W 2008 roku po śmierci kapelmistrza Ignacego Pietrasiaka prowadzeniem Orkiestry i nauką gry na instrumentach dętych zajął się 17-letni wówczas Jakub Pawlak, jeden z ostatnich uczniów Mieczysława Królikowskiego. 

Dzięki zaangażowaniu młodego kapelmistrza i przy ogromnym wsparciu ze strony ówczesnego Proboszcza Biskupa Piotra M. Bernarda Kubickiego Orkiestra wyraźnie się powiększyła i urozmaiciła prezentowany repertuar.

Aktualny skład Orkiestry liczy blisko 40 osób. Aktualnym Proboszczem Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Lipce jest kapłan Paweł M. Michał Wąsowski. Funkcję kapelmistrza Orkiestry pełni Jakub Pawlak.

W repertuarze Orkiestry oprócz utworów kościelnych znajdują się utwory patriotyczne, rozrywkowe, biesiadne, i z gatunku klasycznej. 

Orkiestra swoją grą uświetnia większość Kościelnych Świąt, realizuje oprawę muzyczną podczas rozmaitych wydarzeń kulturalnych i państwowych na terenie całej Gminy Stryków.

Orkiestra posiada profil na Facebook'u: https://www.facebook.com/OrkiestraDetaLipka oraz kanał na YouTube: https://www.youtube.com/@orkiestralipka7253

Foto: Orkiestra Dęta Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Lipce

  • data: 2023-01-18
  • Orkiestra Dęta Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Lipce z bp. Piotrem M. Bernardem Kubickim i kapł. Pawłem M. Michałem...

Kontakt stopka

Dane adresowe

  • Stryków Herb

URZĄD MIEJSKI W STRYKOWIE

ul. Tadeusza Kościuszki 27
95-010 Stryków

 

 

 

 

      tel. +48 (42) 719 80 02
      tel. +48 (42) 719-84-03
      tel. +48 (42) 719-94-95
      fax  +48 (42) 719 81 93
      e-mail: strykow@strykow.pl

      Godziny urzędowania
      pn, wt, śr: 08:00 - 16:00
      czw: 07:00 - 16:00
      pt: 08:00 - 15:00

      Godziny pracy kasy Urzędu:
      pn, wt, śr: 08:00 - 15:00
                                                                                           czw: 07:00 - 15:00
                                                                                           pt: 08:00 - 14:00

 

 

Mapa Stryków

[obiekt mapy] Mapa Stryków