Treść strony PTAKI

PTAKI

Wszystkie gatunki ptaków poza gatunkami łownymi występujące w Polsce są pod ochroną. Do jednych z ciekawszych, które można spotkać na terenie Gminy Stryków należą:

Ë Puszczyk – to jeden z najczęściej występujących w Polsce gatunków sów. Zasiedla wszelkie typy lasów i borów, a nawet śródmiejskie parki, jednak najchętniej gniazduje w dziuplach starych drzew. Puszczyki to sowy terytorialne, swoją obecność zaznaczają bardzo charakterystycznym pohukiwaniem. Prowadzą nocny tryb życia. Trudno jest rozróżnić samicę od samca. W locie, gdy rozłoży skrzydła ich rozpiętość mierzy nawet 95 cm!

Ë Dzięcioł czarny – największy przedstawiciel dzięciołów występujących w Polsce, bo jego długość ciała wynosi ok. 50 cm! Samce mają jaskrawoczerwoną czapeczkę z piór, która pokrywa całą głowę od czoła aż do potylicy, samice mają jedynie czerwona plamkę z tyłu głowy. Płeć młodych dzięciołów można rozpoznać nawet u piskląt, jeszcze w gnieździe, jeśli tylko będą już opierzone! Dzięcioły czarne zjadają larwy owadów żerujące pod korą drzew i w martwym drewnie. W celu dobrania się do ich larw dzięcioły rozkuwają zajęte przez nie pnie martwych drzew, a zimą rozkopują mrowiska mrówki rudnicy.

Ë Dzięcioł zielony – wyspecjalizował się w zjadaniu mrówek, budujących gniazda w ziemi lub spróchniałych pniach. Aby dostać się do ukrytych owadów, dzięcioły rozwijają niezwykłe języki. Są one lepkie, długie, giętkie, zakończone cieniutkim, twardym ostrzem otoczonym zadziorkami. Język dzięcioła zielonego jest najdłuższy i mierzy aż 18 cm! Aby go schować, język wraca do miejsca w którym jest przyczepiony, a więc do czoła tuż nad dziobem, otaczając całą czaszkę dookoła. Dzięcioł dzięki takiej ruchomości, wysuwa język w długie i kręte chodniki owadów, a owady i larwy przyklejają się do niego, a większe oraz pokryte chityną są nakłuwane ostrym zakończeniem.

Ë Wilga – jeden z najpóźniej przylatujących do Polski ptaków, a jego jaskrawożółte upierzenie z kontrastującymi czarnymi plamami na skrzydłach, wyróżnia ją spośród gatunków ptaków typowych dla naszego kraju i przypomina egzotyczne rajskie ptaki. Zakłada gniazda wysoko w koronach drzew, bardzo rzadko można ją zobaczyć, ale o jej przebywaniu w pobliżu świadczy piękny śpiew, który przypomina grę na flecie! Jest jednym z szybciej odlatujących ptaków, bo na zimowiska do środkowej Afryki odlatuje już w na początku sierpnia.

Ë Jerzyk – te niezwykłe ptaki są obecnie mieszkańcami miast, ale dawniej gniazdowały w szczelinach skalnych, w stromych urwiskach i przepaściach. Miejsce życia zmieniły, w czasach, kiedy ludzie zaczęli w Europie wznosić coraz to nowe, wyższe budynki, a jerzyki potraktowały je jako dogodne do gniazdowania skupiska skał. Jerzyki uważa się za najszybciej latające ptaki, w cztery dni potrafi pokonać odległość ponad 1200 km! Jerzyki w powietrzu nie tylko jedzą i piją, ale nawet śpią, a raczej ucinają sobie krótkie drzemki, zawisając w powietrzu pod wiatr, na wysokości 1-2, a nawet 3 tysięcy metrów nad ziemią!

Nad zbiornikami wodnymi, można również spotkać kaczki krzyżówki, ale o wiele bardziej widowiskowe są coraz częściej spotykane czaple siwe, żurawie albo wyjątkowe czaple białe.

Ë Czapla biała to smukły ptak z dugą szyją i długim dziobem, upierzenie ma jednolicie białe a nogi całe czarne. Dziób w okresie godowym czarny. Tylko u nasady jest żółty, natomiast w okresie spoczynkowym jest cały żółty. Kiedy zbliżają się gody, czapli białej wyrastają długie ozdobne pióra, zwane rajerami, które dawniej były poszukiwaną ozdob damskich kapeluszy. Należy do bardzo rzadkich gatunków.

Ë Czapla siwa – coraz częściej można ją spotkać nad stawami, rzekami. Głównym pożywieniem są ryby, ale może ona zjadać także drobne ssaki, ptaki, płazy, ślimaki i inne bezkręgowce. Gniazduje w koloniach zwanych czaplińcami. Do ich budowy wykorzystuje patyki i gałęzie (często podkradane sąsiadom), które układa wysoko na drzewach i zamieszkuje je kilka lat. Czaple w obronie gniazd mogą zaatakować nawet człowieka!

Ë Żuraw – duży ptak o smukłej, wyprostowanej sylwetce i długiej szyi. Upierzenie ma ogólnie popielate, czoło i przód szyi czarne, boki głowy białe, a na ciemieniu - czerwoną plamę. Przy ogonie wyrasta pęk długich piór przypominających pióropusz. Do niedawna wybierał miejsca trudno dostępne i odludne, ale obecnie można go zaobserwować już znacznie bliżej człowieka. Ptak ten jest wszystkożerny, zjada gryzonie, owady i inne bezkręgowce oraz pokarm roślinny. Duże gniazdo o średnicy ok. 80 cm buduje zawsze na ziemi w niedostępnym miejscu, na okazałej platformie zbudowanej ze szczątków roślin. Składanie jaj, poprzedzone jest widowiskowym tańcem. Ich donośny głos nazywa się klangorem. Przed jesienną migracją żurawie mają tzw. zlotowiska, gdzie gromadzą się nawet w kilkutysięcznych stadach.

Ë Myszołów – jeden z gatunków ptaków drapieżnych, który poluje na  gryzonie, norniki, czasem krety. W jego diecie znajdą się  również zwierzęta chore, martwe, czyli padlina. Skład posiłków myszołowa można poznać dzięki wypluwkom, a więc niestrawionym resztkom ofiar, usuwanym z żołądka, w której odnaleźć można fragmenty kości i sierści. Jesienią, gdy nasze myszołowy odlatują do zachodniej i południowej Europy, pojawiają się u nas osobniki ze wschodu i północy. Zimą myszołowy bardzo chętnie wypatrują zdobyczy z przydrożnych słupów elektrycznych i chwytają drobne ssaki przebiegające przez drogę, same przy tym ulegając kolizjom.

Ë Słowik rdzawy - wirtuoz w świecie ptaków, który dawał natchnienie wielu poetom!  Łatwiej go rozpoznać od słowika szarego po głosie niż po wyglądzie. Jak tylko przylecą na początku maja z zimowisk, od razu samce zaczynają śpiewać. Ich śpiew w dni deszczowe i pochmurne można usłyszeć NIE TYLKO nocą, ale także w dzień. W nocy jednak ich kląskania brzmią najczyściej i najpełniej.

Ë Szczygieł – ten kolorowy ptaszek cechuje się kolorowym ubarwieniem i wesołym usposobieniem, co sprawiło, że dawniej ludzie je chwytali i zamykali w klatkach jako ptaki „ozdobne”.  Naukowa nazwa szczygła pochodzi od łacińskiego słowa oznaczającego oset, bo nasiona tej rośliny są ulubionym jego pokarmem. Szczygły słyną również z bardzo kunsztownie zbudowanego gniazda, które można znaleźć  w przydomowych ogrodach: w wysokich tujach, gęstych jałowcach, a nawet w koronach kasztanowców, czy robinii akacjowej.

Żródło: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - OT Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich

  • data: 2022-12-28
  • Dzięcioł czarny

Kontakt stopka

Dane adresowe

  • Stryków Herb

URZĄD MIEJSKI W STRYKOWIE

ul. Tadeusza Kościuszki 27
95-010 Stryków

 

 

 

 

      tel. +48 (42) 719 80 02
      tel. +48 (42) 719-84-03
      tel. +48 (42) 719-94-95
      fax  +48 (42) 719 81 93
      e-mail: strykow@strykow.pl

      Godziny urzędowania
      pn, wt, śr: 08:00 - 16:00
      czw: 07:00 - 16:00
      pt: 08:00 - 15:00

      Godziny pracy kasy Urzędu:
      pn, wt, śr: 08:00 - 15:00
                                                                                           czw: 07:00 - 15:00
                                                                                           pt: 08:00 - 14:00

 

 

Mapa Stryków

[obiekt mapy] Mapa Stryków