Treść strony PŁAZY

PŁAZY

Spośród płazów na terenie Gminy Stryków z pewnością spotkamy malutką, ale bardzo głośną rzekotkę drzewną, ropuchę szarą, a nawet nieco rzadszą ropuchę zieloną! Kumaka nizinnego, żabę trawną, żabę moczarową, żabę jeziorkowa i żabę wodną oraz przedstawiciela płazów ogoniastych, traszkę zwyczajną. Wszystkie gatunki płazów są objęte ochroną! Ważnym siedliskiem płazów jest Imielnik, Dobieszków, Cesarka i Warszewice.

Ë Kumak – jeden z mniejszych przedstawicieli płazów mierzący do 5,5 cm długości ciała. Przypomina z wyglądu małą ropuchę, bo w jego skórze znajdują się gruczoły jadowe, widoczne jako czarne kropki. Spód ciała pokryty jest pomarańczowymi lub czasami czerwonymi, nieregularnymi plamkami. Są one niepowtarzalne – każdy osobnik charakteryzuje  się zupełnie innym wzorem, dzięki czemu możliwe staje się ich odróżnienie. Jad zawarty w brodawkach skórnych kumaka, jest jednym z najbardziej trujących, jakie wydzielają rodzime gatunki płazów.  Odgłosy samców, to „kum – kum”, od którego nazwę wzięło określenie „kumkanie”. Zasiedla zbiorniki wodne mocno nasłonecznione, płytkie i z dużą różnorodnością roślin, które zapewnią im doskonałą kryjówkę i materiał do którego przykleją składane jaja. Źrenice kumaka nizinnego mają kształt serca!

Ë Traszka zwyczajna – gatunek płaza, który osiąga długość ciała od 4 do 10 cm. Jest jednym z czterech gatunków ogoniastych, a więc oznacza to, że zarówno larwy jak i postacie dorosłe posiadają dobrze wykształcony ogon. Traszki zwyczajne budzą się po śnie zimowym bardzo wcześnie, bo już nawet w lutym lub marcu i przystępują do godów, gdy temperatura wody wynosi od 4 - 10° C. Samce traszek w odróżnieniu od płazów bezogonowych nie wydają w czasie gadów odgłosów. W ich przypadku ważne są zapachy wydzielane przez gruczoły skórne oraz taniec, który wykonują przed samicą. U samców dodatkowo na grzbiecie pojawia się „grzebień”. Jaja składane są pojedynczo i są zawijane w liście podwodnych roślin. Larwy o wielkości 10 mm przeobrażają się po ok. 2 tygodniach, a postacie dorosłe wychodzą na ląd dopiero po 3 miesiącach. Na lądzie prowadzą ukryty tryb życia. W ciągu dnia, chowają się w różnych zakamarkach,  a nocą polują na drobne skorupiaki (dafnie, oczliki), larwy owadów wodnych oraz innych płazów. Polując na lądzie nie pogardzą nagimi ślimakami, pierścienicami (np. dżdżownicami), pająkami i larwami owadów.

Ë Żaba moczarowa – najbardziej efektowna żaba w rodzimej herpetofaunie, ponieważ samce w porze godowej, a więc na początku wiosny, zmieniają kolor skóry na jaskrawoniebieski. Godujące osobniki skupiają się w wybranych częściach płytkich zbiorników (o głębokości nie większej niż 50 cm) i z daleka przypominają klejnoty ozdabiające powierzchnię wody. Kolor ten można obserwować przez krótki okres godów -  później całkowicie zanika i powraca normalne zielonobeżowe ubarwienie. Występuje na torfowiskach, mokradłach, w zaroślach, ogrodach, lasach liściastych, mieszanych, iglastych i na terenach rolniczych. Lubi miejsca nasłonecznione, jest sucholubna i aktywna w ciągu dnia, co odróżnia ją od żaby trawnej – bardzo podobnej, ale aktywnej nocą i wilgociolubnej.

Treść i zdjęcia: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego - OT Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich

  • data: 2022-12-28
  • Kumak
  • Traszka zwyczajna
  • Żaba moczarowa

Kontakt stopka

Dane adresowe

  • Stryków Herb

URZĄD MIEJSKI W STRYKOWIE

ul. Tadeusza Kościuszki 27
95-010 Stryków

 

 

 

 

      tel. +48 (42) 719 80 02
      tel. +48 (42) 719-84-03
      tel. +48 (42) 719-94-95
      fax  +48 (42) 719 81 93
      e-mail: strykow@strykow.pl

      Godziny urzędowania
      pn, wt, śr: 08:00 - 16:00
      czw: 07:00 - 16:00
      pt: 08:00 - 15:00

      Godziny pracy kasy Urzędu:
      pn, wt, śr: 08:00 - 15:00
                                                                                           czw: 07:00 - 15:00
                                                                                           pt: 08:00 - 14:00

 

 

Mapa Stryków

[obiekt mapy] Mapa Stryków