Treść strony 2022.11

Dystrybucja węgla na terenie Gminy Stryków

Szanowni Państwo,

Gmina Stryków podejmuje niezbędne działania, aby jak najszybciej rozpocząć dystrybucję węgla.

Niezwłocznie, po wejściu w życie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, w dniu 3 listopada 2022 r. Gmina Stryków zamieściła w BIP niezbędną informację o zamiarze przystąpienia do zakupu preferencyjnego węgla dla gospodarstw domowych.

Do 4 listopada br. były zbierane informacje w zakresie zapotrzebowania na węgiel, które są konieczne do zawarcia umowy z podmiotem wprowadzającym do obrotu, określonym w rozporządzeniu przez Ministra Aktywów Państwowych. Na podstawie zebranych informacji Gmina Stryków niezwłocznie złożyła zapotrzebowanie na węgiel.

Równolegle Gmina Stryków prowadziła rozmowy na temat zasad i warunków współpracy z przedsiębiorcami, z którymi będzie realizowane zadanie.

Nie mamy jednak możliwości zawarcia umów ze składami węglowymi, przy udziale których Gmina będzie sprzedawała węgiel do czasu podpisania umowy z podmiotem, od którego Gmina będzie dokonywała zakupu. Ponadto do tej pory nie wskazano nam miejsca odbioru węgla, co ma istotne znaczenie z punktu widzenia ustalenia ostatecznej ceny węgla dla  mieszkańców.

Zgodnie z otrzymaną w dniu 10 listopada 2022 r. ofertą, w wyniku decyzji rządowych, dostawcą węgla dla Gminy Stryków będzie Polska Grupa Górnicza S.A. z siedzibą w Katowicach. Należy podkreślić, że podczas wideokonferencji organizowanych przez służby rządowe przekazywane są rozbieżne informacje, np. na pierwszej z nich podano, że w sprzedaży będzie miał i odsiewka (tj. groszek, orzech i kostka razem), a na kolejnej, że dostępny będzie groszek/ekogroszek i węgiel tzw. gruby. Brak jednoznacznych informacji utrudnia nam oszacowanie potrzeb w tym zakresie oraz zamówienie właściwych sortymentów i ilości węgla.

Aktualnie zgodnie z otrzymaną ofertą dla Gminy Stryków w sprzedaży, prawdopodobnie będzie sortyment:

·         orzech -  KWW Wesoła  (162 tony)

·         orzech - KWK Row Ruch Jankowice  (162 tony)

·         retopal ekogroszek – KWW Piast -Ziemowit Ruch Piast (270 ton)

Zaproponowane przez PGG S.A. ilości są mniejsze od złożonego przez nas zapotrzebowania.  Oczekujemy jednak na zawarcie stosownej umowy.

Według zapewnień strony rządowej, węgiel ma spełniać normy jakościowe i do zawartej umowy będzie dołączona kopia najbardziej aktualnego certyfikatu jakości potwierdzającego parametry jakościowe paliwa stałego. Pragniemy podkreślić, że Gmina Stryków będzie dystrybuowało węgiel, który otrzyma ze składów PGG S.A. z siedzibą w Katowicach i nie ma żadnego wpływu na jego jakość.

Wnioski o zakup preferencyjny węgla można już pobierać w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Strykowie. W najbliższym czasie wzór wniosku zostanie także udostępniony na stronie gminy wraz z niezbędny opisem postępowania związanego z zakupem preferencyjnym węgla.

Dystrybucja węgla na terenie Gminy Stryków zostanie uruchomiona po zawarciu stosownych umów z Polską Grupą Górniczą S.A., a następnie z przedsiębiorcami z terenu naszej gminy.

 

Więcej informacji jest dostępnych na stronie Ministerstwa Aktywów Państwowych https://www.gov.pl/.../akt.../ustawa-weglowa-wchodzi-w-zycie

wstecz

Kontakt stopka

Dane adresowe

  • Stryków Herb

URZĄD MIEJSKI W STRYKOWIE

ul. Tadeusza Kościuszki 27
95-010 Stryków

 

 

 

 

      tel. +48 (42) 719 80 02
      fax +48 (42) 719 81 93
      e-mail: strykow@strykow.pl

      Godziny urzędowania
      pn, wt, śr: 08:00 - 16:00
      czw: 07:00 - 16:00
      pt: 08:00 - 15:00

      Godziny pracy kasy Urzędu:
      pn, wt, śr: 08:00 - 15:00
      czw: 07:00 - 15:00
      pt: 08:00 - 14:00

Zapytaj Burmistrza

Formularz kontaktowy (pl)
*
*
*

Mapa Stryków

[obiekt mapy] Mapa Stryków