Treść strony 2021.10

RapPedagogia z Dobromirem "Makiem" Makowskim

4 października br. dzięki wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strykowie oraz Urzędowi Miejskiemu w Strykowie w ZS Nr 1 w Bratoszewicach odbyły się zajęcia w ramach projektu RapPedagogia, którego myślą przewodnią jest hasło ,,Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klas II, III technikum i liceum.

Spotkanie poprowadził Pan Dobromir Makowski, nauczyciel wychowania fizycznego, magister pedagogiki resocjalizacyjnej, założyciel Fundacji ,,Rampa”, prowadzącej szereg działań o charakterze profilaktycznym, m.in.: świetlicę środowiskową, streetworking, punkt psychologiczny dla osób uzależnionych czy hostel dla osób, które już ukończyły terapię.

Projekt RapPedagogia został oparty na muzyce hip hop, elementach profilaktyki oraz opowieściach inspirowanych przeszłym życiem autora i wykonawcy, który przed laty będąc wychowankiem pogotowania opiekuńczego i domu dziecka, sam mierzył się z wieloma poważnymi problemami, osobistymi dramatami. Jak sam przyznaje „wyrwał się z piekła”, gdyż jako młody człowiek przedawkował narkotyki i znalazł się na granicy życia i śmierci.

Prawda i brutalna szczerość rappedagoga trafiła do młodzieży, co było widoczne w niesamowitej atmosferze, która panowała podczas spotkania. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą nałogi, ale przede wszystkim mieli okazję usłyszeć bezpośrednią relację osoby uzależnionej, która dała świadectwo dramatycznego dzieciństwa, objawiającego się w trudnych relacjach z rodzicami, w pobycie w pogotowiu opiekuńczym oraz w domu dziecka, w nałogach alkoholizmu i narkomanii oraz w tych sytuacjach, które zaczęły zmieniać jego podejście do życia.

Dobromir ,,Mak” bardzo obrazowo, a przez to dobitnie i czytelnie wytłumaczył uczniom, dlaczego nie należy sięgać po używki, tak jak ,,nie możemy podlewać kwiatów domestosem, bo zwiędną”. Tak samo nie powinniśmy zatruwać naszego ciała żadnymi chemikaliami, czyli narkotykami i dopalaczami, gdyż nieodwracalnie niszczymy siebie. Podczas wykładu poświęconemu uzależnieniom, Dobromir "Mak" przedstawił również mechanizmy manipulacji grup rówieśniczych, którym niestety ulegają dzieci i młodzi ludzie.

Pan Dobromir tłumaczył zebranym, że ludzie dzielą się na mądrych i głupich, a tylko od nas samych zależy, po której stronie się opowiemy; wielokrotnie podkreślał fakt, jak ważne jest czytanie książek oraz rozwijanie swoich pasji, dzięki którym można ,,wygrać życie”. Zwrócił również uwagę na to, jak ważne są w życiu drobne gesty tj. życzliwość i wdzięczność rodzicom; przedstawił także wskazówki jak młodzi ludzie powinni dbać o godność i szacunek do samych siebie. Dopełnieniem słów Prowadzącego były Jego autorskie utwory muzyczne, które „stanowią zbiór trudnych doświadczeń życiowych, które jednocześnie są uwieńczeniem długiej i dramatycznej pracy nad samym sobą, rozwojem talentów i osobowości, które odnalazł na swojej drodze życia”, a które stały się zarazem płaszczyzną i narzędziem do nawiązania szczególnego kontaktu z młodzieżą.

W części podsumowującej spotkanie Pani Dyrektor Beata Jachurska wręczyła Gościowi podziękowania od społeczności szkolnej, życząc  dalszych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.

Info, foto: ZS Nr 1 w Bratoszewicach

  • Spotkanie z Dobromirem "Makiem" Makowskim
  • Spotkanie z Dobromirem "Makiem" Makowskim
  • Spotkanie z Dobromirem "Makiem" Makowskim

wstecz

Kontakt stopka

Dane adresowe

  • Stryków Herb

URZĄD MIEJSKI W STRYKOWIE

ul. Tadeusza Kościuszki 27
95-010 Stryków

 

 

 

 

      tel. +48 (42) 719 80 02
      fax +48 (42) 719 81 93
      e-mail: strykow@strykow.pl

      Godziny urzędowania
      pn, wt, śr: 08:00 - 16:00
      czw: 07:00 - 16:00
      pt: 08:00 - 15:00

      Godziny pracy kasy Urzędu:
      pn, wt, śr: 08:00 - 15:00
      czw: 07:00 - 15:00
      pt: 08:00 - 14:00

Zapytaj Burmistrza

Formularz kontaktowy (pl)
*
*
*

Mapa Stryków

[obiekt mapy] Mapa Stryków