Treść strony KGW W ŁUGACH

Koło Gospodyń Wiejskich w Ługach

  • Koło Gospodyń Wiejskich w Ługach
    • data: 2023-02-06

Zarząd KGW

Przewodnicząca - Halina Gawlik
Zastępca Przewodniczącej - Krystyna Perek
Skarbnik - Krystyna Olszówka 

Kontakt:
kgw.lugi@strykow.pl 

Historia KGW w Ługach

Koło Gospodyń Wiejskich  w Ługach istnieje od 1962 roku. 
Obecnie koło liczy 15 członkiń. 
Początki historii KGW to spotkania Babć i Mam wielu obcnych Członkiń w swoich domach. Z czasem spotkania przeniosły się do strażnicy OSP, która stwarzała większe możliwości organizacji spotkań integracyjnych i organizacji takich uroczystości jak Dzień Kobiet, bal sylwestrowy, ostatki. Wypracowane środki przeznaczane były na wyposażenie zaplecza kuchennego, ale także na integracyjne wyjazdy do Warszawy, w góry, nad morze oraz w inne kierunki w Polsce. 
Funkcję pierwszej przewodniczącej pełniła Honorata Sylwestrzak. Kolejnymi Przewodniczącymi były Ewa Kuna, Zofia Szymczak, Wiesława Kuna oraz Irena Gawlik. Od 1987 funkcję tę z pełnym zaangażowaniem sprawuje  Halina Gawlik. 
Obecnie Koło Gospodyń Wiejskich funkcjonuje w pięknie urządzonej salę OSP, która powstała dzięki wspólnej pracy rąk Mieszkańców Sołectwa, Pań z KGW oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Ługach. W miesiącach letnich do dyspozycji jest również altanka usytułowana tuż obok sali. Jest to miejsce wspólnych plenerowych spotkań wszystkich Mieszkańców Sołectwa Ługi – na piknikach, ogniskach, przy śpiewie i degustacji potraw przygotowanych przez Panie z KGW.
W maju 2017 roku  KGW świętowało jubileusz 55 lecia. Była to sposobność do spotkania z Seniorkami Koła, lokalnymi władzami, Mieszkańcami Sołectwa, przedstawicielami OSP a także Kołami Gospodyń Wiejskich z sąsiedztwa oraz Zespołem LIPKOWIANKI. 
W ramach działalności koła, w 2014 roku powstał zespół wokalny – ŁUGOWIANKI, który założony został przez Sołtysa wsi Andrzeja Janeczko. 
Sołtys, pełniący również funkcję radnego, z wielkim zaangażowaniem prowadzi zespół, trenuje wokalnie a także pisze teksty piosenek. Muzycznie Pana Andrzeja wspiera na instrumencie klawiszowym Agnieszka Palczewska. 
Koło Gospodyń Wiejskich ŁUGOWIANKI uczestniczy nie tylko w życiu wsi, ale również gminy, czynnie uczestnicząc w dożynkach gminnych, zarówno jako zespół jak i KGW. Koło zazwyczaj organizuje własne stoisko, na którym serwuje przygotowane przez siebie tradycyjne i regionalne potrawy. Panie z Koła chętnie angażują się także w działalność Ośrodka Kultury i Rekreacji w Strykowie, włączając się między innymi w konkursy plastyczne. Aktywności te są okazją do integracji z mieszkancami gminy, powiatu ale również do bliższego poznania Pań z innych Kół Gospodyń Wiejskich. 
Jako zespół ŁUGOWIANKI Panie uczestniczą w konkursach wokalnych organizowanych w całej Polsce, odnosząc liczne sukcesy. Dwukrotnie jako zespół śpiewaczy znalazły się na II miejscu podium na przeglądach zespołów śpiewających.
W ten sposób promują nie tylko zespół ale także Gminę Stryków.   
Obecnie zespół ma na swoim koncie wiele programów artystycznych przeplatanych pieśniami o różnym charakterze. ŁUGOWIANKI angażują się również w akcje charytatywne, podczas których zbierane są pieniądze na leczenie chorych dzieci. Grupa ma na swoim koncie również  kilka występów w TVP Łódź. 
Marzeniem zespołu jest nagrać płytę z tradycyjnymi utworami biesiadnymi, przede wszystkim tymi, które są autorstwa Andrzeja Janeczko - naszego mentora, nauczyciela i dobrego przyjaciela.

"Chcemy aby młodsze, kolejne pokolenia kontynuowały tradycję naszego ługowskiego koła, aby też śpiewały nasze piosenki. 
Staramy się  pomagać w integracji mieszkanców  naszej wsi... gminy... powiatu…
Spotykajmy się...  rozmawiajmy... i zgadzajmy...
Wspólna paraca  - to nasz sukces!"

  • data: 2023-02-06
  • KGW w Ługach
  • KGW w Ługach
  • KGW w Ługach
  • KGW w Ługach

Kontakt stopka

Dane adresowe

  • Stryków Herb

URZĄD MIEJSKI W STRYKOWIE

ul. Tadeusza Kościuszki 27
95-010 Stryków

 

 

 

 

      tel. +48 (42) 719 80 02
      tel. +48 (42) 719-84-03
      tel. +48 (42) 719-94-95
      fax  +48 (42) 719 81 93
      e-mail: strykow@strykow.pl

      Godziny urzędowania
      pn, wt, śr: 08:00 - 16:00
      czw: 07:00 - 16:00
      pt: 08:00 - 15:00

      Godziny pracy kasy Urzędu:
      pn, wt, śr: 08:00 - 15:00
                                                                                           czw: 07:00 - 15:00
                                                                                           pt: 08:00 - 14:00

 

 

Mapa Stryków

[obiekt mapy] Mapa Stryków