Treść strony KGW W LIPCE
Koło Gospodyń Wiejskich w Lipce
Zarząd KGW
Przewodnicząca – Paulina Gozdera
Zastępca Przewodniczącej – Bożena Fijałkowska
Skarbnik – Anna Pawlak
Kontakt:
kgw.lipka@strykow.pl
Historia KGW w Lipce
Koło Gospodyń Wiejskich w Lipce powstało 1964 roku. W początkach swojego istnienia Koło liczyło 77 członkiń, należały do niego prawie wszystkie gospodynie z Lipki. Koło działało bardzo aktywnie, czynnie uczestniczyło w życiu wsi oraz gminy. Kobiety dążyły do nowoczesności. Ściśle współpracowały z instytucjami działającymi na rzecz rozwoju wsi, między innymi z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach (wówczas WODR w Bratoszewicach). Dzięki doradcom Panie zdobywały wiedzę w różnych dziedzinach. Przeprowadzane były popularne w ówczesnym czasie kursy i pokazy gotowania oraz pieczenia, szkolenia na temat uprawy warzyw, owoców i kwiatów - szczególnie tych mało znanych, wykłady prowadzone przez lekarzy na tematy zdrowotne a także szkolenia z tworzenia wiązanek okolicznościowych i stroików świątecznych.
Panie chętnie brały również udział w wielu konkursach np. "Estetyczny wygląd obejść gospodarskich", który w dużym stopniu miał wpływ na podniesienie estetyki wokół wiejskich domostw.
Panie z KGW od początku powstania były bardzo operatywne. Już pod koniec lat 60-tych Koło posiadało własną wypożyczalnię naczyń. Niestety w wyniku pożaru w roku 1970, wypożyczalnia została zniszczona.
W latach 70-tych Koło Gospodyń z Lipki wraz z Kółkiem Rolniczym organizowało tzw. dziecińce wiejskie dla dzieci w czasie żniw, podczas gdy rodzice pracowali na polu. Dziecińce zlokalizowane były w Szkole w Niesułkowie a dziećmi opiekowały się nauczycielki szkolne.
Członkinie Koła Gospodyń z Lipki znane były z zaangażowania w sprawy lokalne. Zabiegały aby na wsi założone zostało oświetlenie uliczne, wodociąg, aby wieś została ztelefonizowana. Dzięki kobietom powstał PKS w środku wsi, a społecznie postawiona została wiata przystankowa. W czasach swojej aktywności członkinie Koła zwiedziły wiele atrakcyjnych miejsc m.in. Kraków i okolice, Warszawę, Trójmiasto, Malbork, Ziemię Łowicką, Licheń i wiele innych. Uroczyście również obchodzono "Dzień Kobiet". Przeważnie były to spotkania przy herbacie i słodkościach własnego wypieku. Były również wyjazdy na przedstawienia do teatrów w Łodzi, przeważnie Teatru Muzycznego. Koło słynęło również z pięknie organizowanych dożynek. Korowód dożynkowy będący inscenizacją chłopskiej pracy na roli, szedł przez całą wieś udekorowaną snopami zbóż i kwiatów. Jechały maszyny rolnicze, a na końcu korowodu kombajn. Do dziś wspominanie są także piękne wieńce dożynkowe i przyśpiewki śpiewane do wieńca. W konkursach na najładniejszy wieniec Panie zdobywały czołowe lokaty, w tym często pierwsze. Kultywując tradycję i kulturę ludową członkinie Koła wraz z miejscowymi muzykami (Stanisławem Jędrzejczakiem i Władysławem Piestrzeniewiczem) doprowadziły do powstania w 1987 roku Zespołu Ludowego "Lipowianka" wraz z kapelą. Zespół liczył 17 wokalistów oraz 4 osoby tworzące kapelę.
Koło w Lipce mimo różnych przeciwności losu przetrwało i aktywnie działa do chwili obecnej. Wiele członkiń odeszło już na zawsze, ale do Koła należą ich córki czy synowe. Koło liczy aktualnie 38 Członkiń.
Funkcję Przewodniczących pełniły : Janina Piestrzeniewicz, Bogumiła Walak, Marzena Serafińska oraz obecnie Paulina Gozdera.
- data: 2023-02-15