Treść strony KGW W LIPCE

Koło Gospodyń Wiejskich w Lipce

Zarząd KGW

Przewodnicząca – Paulina Gozdera
Zastępca Przewodniczącej – Bożena Fijałkowska 
Skarbnik – Anna Pawlak

Kontakt: 
kgw.lipka@strykow.pl 

Historia KGW w Lipce

Koło Gospodyń Wiejskich w Lipce powstało 1964 roku. W początkach swojego istnienia Koło liczyło 77 członkiń, należały do niego prawie wszystkie gospodynie z Lipki. Koło działało bardzo aktywnie, czynnie uczestniczyło w życiu wsi oraz gminy. Kobiety dążyły do nowoczesności. Ściśle współpracowały z instytucjami działającymi na rzecz rozwoju wsi, między innymi z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach (wówczas WODR w Bratoszewicach). Dzięki doradcom Panie zdobywały wiedzę w różnych dziedzinach. Przeprowadzane były popularne w ówczesnym czasie kursy i pokazy gotowania oraz pieczenia, szkolenia na temat uprawy warzyw, owoców i kwiatów - szczególnie tych mało znanych, wykłady prowadzone przez lekarzy na tematy zdrowotne a także szkolenia z tworzenia wiązanek okolicznościowych i stroików świątecznych. 
Panie chętnie brały również udział w wielu konkursach np. "Estetyczny wygląd obejść gospodarskich", który w dużym stopniu miał wpływ na podniesienie estetyki wokół wiejskich domostw. 
Panie z KGW od początku powstania były bardzo operatywne. Już pod koniec lat 60-tych Koło posiadało własną wypożyczalnię naczyń. Niestety w wyniku pożaru w roku 1970, wypożyczalnia została zniszczona.  
W latach 70-tych Koło Gospodyń z Lipki wraz z Kółkiem Rolniczym organizowało tzw. dziecińce wiejskie dla dzieci w czasie żniw, podczas gdy rodzice pracowali na polu. Dziecińce zlokalizowane były w Szkole w Niesułkowie a dziećmi opiekowały się nauczycielki szkolne. 
Członkinie Koła Gospodyń z Lipki znane były z zaangażowania w sprawy lokalne. Zabiegały aby na wsi założone zostało oświetlenie uliczne, wodociąg,  aby wieś została ztelefonizowana. Dzięki kobietom powstał PKS w środku wsi, a społecznie postawiona została wiata przystankowa. W czasach swojej aktywności członkinie Koła zwiedziły wiele atrakcyjnych miejsc m.in. Kraków i okolice, Warszawę, Trójmiasto, Malbork, Ziemię Łowicką, Licheń i wiele innych. Uroczyście również obchodzono "Dzień Kobiet". Przeważnie były to spotkania przy herbacie i słodkościach własnego wypieku. Były również wyjazdy na przedstawienia do teatrów w Łodzi, przeważnie Teatru Muzycznego. Koło słynęło również z pięknie organizowanych dożynek. Korowód dożynkowy będący inscenizacją chłopskiej pracy na roli, szedł przez całą wieś udekorowaną snopami zbóż i kwiatów. Jechały  maszyny rolnicze, a na końcu korowodu kombajn. Do dziś wspominanie są także piękne wieńce dożynkowe i przyśpiewki śpiewane do wieńca. W konkursach na najładniejszy wieniec Panie zdobywały czołowe lokaty, w tym często pierwsze. Kultywując tradycję i kulturę ludową członkinie Koła wraz z miejscowymi muzykami (Stanisławem Jędrzejczakiem i Władysławem Piestrzeniewiczem) doprowadziły do powstania w 1987 roku  Zespołu Ludowego "Lipowianka" wraz z kapelą.  Zespół liczył 17 wokalistów oraz 4 osoby tworzące kapelę.
 Koło w Lipce mimo różnych przeciwności losu przetrwało i aktywnie działa do chwili obecnej. Wiele członkiń odeszło już na zawsze, ale do Koła należą ich córki czy synowe. Koło liczy aktualnie 38 Członkiń. 
Funkcję Przewodniczących pełniły : Janina Piestrzeniewicz, Bogumiła Walak, Marzena Serafińska oraz obecnie Paulina Gozdera.

  • data: 2023-02-15
  • KGW w Lipce
  • KGW w Lipce
  • KGW w Lipce
  • KGW w Lipce

Kontakt stopka

Dane adresowe

  • Stryków Herb

URZĄD MIEJSKI W STRYKOWIE

ul. Tadeusza Kościuszki 27
95-010 Stryków

 

 

 

 

      tel. +48 (42) 719 80 02
      tel. +48 (42) 719-84-03
      tel. +48 (42) 719-94-95
      fax  +48 (42) 719 81 93
      e-mail: strykow@strykow.pl

      Godziny urzędowania
      pn, wt, śr: 08:00 - 16:00
      czw: 07:00 - 16:00
      pt: 08:00 - 15:00

      Godziny pracy kasy Urzędu:
      pn, wt, śr: 08:00 - 15:00
                                                                                           czw: 07:00 - 15:00
                                                                                           pt: 08:00 - 14:00

 

 

Mapa Stryków

[obiekt mapy] Mapa Stryków