Treść strony 2023.02
Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego 1863 r. „Dobra 2023”
25 lutego 2023r. w ramach obchodów w województwie łódzkim 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbył się już po raz 61. Rajd Szlakiem Powstania Styczniowego 1863r. Rajd „Dobra 2023” zorganizowany został przez Komisję Krajoznawczą i Ochrony Przyrody PTTK Oddziału Łódzkiego im. J. Czeraszkiewicza we współpracy z Łódzkim Klubem Turystów Kolarzy im. H. Gintera, Parkiem Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Dobrej. Dodatkowo w tym roku do wsparcia i pomocy w organizację rajdu włączyły się: Gmina Stryków, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, Ośrodek Szkolenia Zawodowego w Dobieszkowie oraz 25 Brygada Kawalerii Powietrznej i 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej. Patronat honorowy nad rajdem objęło Muzeum Historii Polski i Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, a patronat medialny portal historyczny dzieje.pl.
Jest to najstarszy rajd historyczny PTTK na ziemi łódzkiej i najstarszy o tematyce powstania styczniowego rajd PTTK w Polsce, który nieprzerwanie organizowany jest od 1963 r. Rajd odbywał się także w stanie wojennym w latach 80 XX wieku, czy współcześnie w czasie epidemii. Rajd zorganizowany został na dwóch trasach: pieszej, mającej dwa warianty, krótszą i dłuższą oraz rowerowej.
Trasa piesza rozpoczęła się w Dobieszkowie przy parku podworskim z XIX w., gdzie 25 września 1863 r. na grobli rz. Moszczenica w rejonie młyna wodnego odbyła się potyczka Powstania Styczniowego oddziału kawalerii mjr Władysława Orłowskiego i Michała Zielińskiego z rosyjską piechotą. Następnie uczestnicy rajdu powędrowali przez rezerwat przyrody „Struga Dobieszkowska” zielonym Szlakiem po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich w kierunku m. Sosnowiec-Pieńki do pomnika Gloria Victis. Tam uczczona została pamięć kosynierki Powstania Styczniowego Marii Piotrowiczowej, która zginęła w tym miejscu 24 lutego 1863r. w trakcie bitwy pod Dobrą. Po zapaleniu „Światła Pamięci” grupa udała się na cmentarz parafialny św. Jana Chrzciciela i św. Doroty w Dobrej. Na kwaterze wojennej powstańców styczniowych przy asyście Sztandaru PTTK Oddziału Łódzkiego im. J. Czeraszkiewicza nastąpiło uroczyste oddanie hołdu bohaterom powstania i bitwy pod Dobrą oraz Dobieszkowem, zapalono znicze i złożono kwiaty pod ich pomnikiem.
Kolejnym punktem rajdu było obejrzenie przez wszystkich wystawy plenerowej Archiwum Państwowego w Łodzi pt. Gloria Victis, Powstanie Styczniowe na Ziemi Łódzkiej, która znajdowała się przy Szkole Podstawowej im. 24 lutego 1863 r. Zaraz potem w OSP w Dobrej uczestnicy rajdu zobaczyli prezentację statyczną wyposażenia i uzbrojenia żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, po czym nastąpiło rozwiązanie konkursu o Powstaniu Styczniowym zakończone wręczeniem nagród.
Następnie trasa piesza rozdzieliła się, jedni trasą krótszą poszli w kierunku Imielnika, drudzy razem z przewodnikami z Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich udali się w dalszą wędrówkę w stronę Lasu Łagiewnickiego. Najpierw grupa podziwiała park podworski w Klęku, gdzie rosną okazałe pomniki przyrody, po czym udała się w kierunku Kamiennej Góry. Dalej, poprzez Babią Górę i Trakt Napoleoński, uczestnicy dotarli do kapliczek Św. Rocha i Św. Antoniego, gdzie zakończono dłuższą trasę pieszą rajdu.
W tym roku w rajdzie na wszystkich trasach uczestniczyło ponad 100 osób, a dodatkowo w Dobrej wystawę o Powstaniu Styczniowym oraz prezentację statyczną żołnierzy obejrzało ponad 300 dzieci i młodzieży ze szkół powiatu zgierskiego.
Zapraszamy wszystkich turystów za rok, na kolejną edycję rajdu, którzy chcą poznawać historię Powstania Styczniowego i przyrodę Wzniesień Łódzkich.
Tekst: Marcin RECZYCKI
Foto: Adam BICZYSKO, Marcin RECZYCKI, Ireneusz CYBULSKI