Gmina Stryków

Urząd Miejski
w Strykowie

Aktualności 2018

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka:

Treść strony

To już kolejny unijny projekt w SP nr 2 w Strykowie.

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. „Noblistów Polskich” w Strykowie po raz trzeci (znalazła się w gronie szkół, które w wyniku postępowania konkursowego, zostały zakwalifikowane do realizacji nowego projektu unijnego) zdobyła grant na realizację nowego projektu unijnego. Warto tu wspomnieć, że do konkursu wniosków Erasmus+ zgłosiło się aż 740 instytucji z całej Polski, z czego tylko część otrzymała możliwość podjęcia działań projektowych. 

Szkoła uczestniczy w realizacji projektu w ramach Akcji KA1 „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej”. Nasz projekt „Następny krok” realizowany od lipca 2018 do marca 2020, jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (IV oś priorytetowa Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie: 4.2 Programy mobilności ponadnarodowej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 PO WER).

Głównym celem projektu jest „nabycie kompetencji kluczowych i zawodowych przez przedstawicieli kadry pracującej w placówkach oświaty dzięki udziałowi w zagranicznych mobilnościach”. Należy podkreślić, iż jedynie 5 szkół z województwa łódzkiego otrzymało dofinansowanie programu PO WER (na ponad 170 uczestniczących w programie). Wieloletnie doświadczenie autorów i koordynatorów projektu Katarzyny Cnotalskiej i Macieja Woźniaka w zakresie wnioskowania i wdrażania przedsięwzięć unijnych nie było tutaj bez znaczenia. 

W projekcie bierze udział 6 nauczycieli, którzy będą uczestniczyć w 11 kursach i szkoleniach metodyczno-językowych w 5 europejskich krajach. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii realizacji naszych międzynarodowych projektów, grupa nauczycieli uda się z wizytą typu job shadowing do szkół w Niemczech i Estonii, gdzie będą obserwować zajęcia lekcyjne i organizację pracy zagranicznych placówek oświatowych. Job shadowing, wg „Przewodnika po programie Erasmus+ na 2018 r.”, to „krótki pobyt w organizacji partnerskiej w innym kraju w celu przejścia szkolenia polegającego na towarzyszeniu pracownikom w ich codziennej pracy w organizacji przyjmującej, a także w celu wymiany dobrych praktyk, zdobycia umiejętności i wiedzy lub stworzenia trwałych partnerstw poprzez aktywną obserwację”.

Do tej pory odbyły się dwie mobilności. Nauczyciel geografii i j.niemieckiego, Maciej Woźniak, uczestniczył na przełomie lipca i sierpnia w kursie metodyczno-językowym w Austrii organizowanym przez „Kultur und Sprache”, referat Austriackiego Ministerstwa Nauki i Oświaty. Kurs odbył się w dwóch miejscowościach: Wels, uroczym miasteczku Dolnej Austrii i Grazu, stolicy Styrii, drugim co do wielkości austriackim mieście. W kursie wzięło udział 16 nauczycieli z takich krajów jak Wietnam, Iran, Czechy, Rosja, USA, Tunezja, Ukraina, Meksyk, Gruzja, Egipt, Armenia, Kirgistan, Kuba i Polska. Fakt, iż uczestnicy kursu pochodzili z tak wielu różnych krajów świata, był doskonałą okazją do licznych dyskusji i rozmów, wymiany doświadczeń tak pedagogicznych jak i multikulturowych, łamania stereotypów i uprzedzeń, nawiązania nowych znajomości i przyjaźni. Poza zdobyciem nowej wiedzy z zakresu metodyki i dydaktyki, kurs dał możliwość poznania „na żywo” wielu aspektów życia kulturalnego i codziennego Austrii. Udało się to dzięki uczestnictwu w licznych imprezach i wydarzeniach takich jak festyny ludowe, koncerty muzyczne, festiwale, wizyty w muzeach i galeriach, zwiedzanie atrakcyjnych obiektów architektonicznych. Realizowane w czasie kursu zadania projektowe umożliwiły spotkania ze zwykłymi Austriakami, były okazją do rozmów i dyskusji na różnorodne tematy.

Druga mobilność miała miejsce w październiku w nadmorskiej miejscowości Terracina we Włoszech i dotyczyła zarządzania cyklem projektu: od zaprojektowania do zarządzania przewidywanych działań. W mobilności uczestniczyła anglistka Katarzyna Cnotalska. Doskonalenie umiejętności pracy w europejskim zespole, zarządzanie partnerstwem, wykorzystywanie zasobów organizacyjnych i operacyjnych, kształcenie umiejętności planowania i zarządzania czasem poprzez poprawę własnej zdolności kontrolnej to tylko niektóre profity wyniesione z kursu. Dochodzą do tego kompetencje międzykulturowe wynikające z ciągłej interakcji z nauczycielami z innych krajów europejskich, w konsekwencji- większa świadomość ich kultury i specyficznego systemu edukacyjnego. Poznanie wartości turystycznych regionu Lacjum to kolejne korzyści udziału w kursie zagranicznym.

  • autor: Wojciech Tomczak na podst. inf. SP nr 2 ze Strykowa, data: 2018-11-08
  • To już kolejny unijny projekt w SP nr 2 w Strykowie.

« wstecz

Banery

Stopka strony

[obiekt mapy] Lokalizacja Urzędu Miejskiego w Strykowie

Stopka strony - dane adresowe

Dane adresowe

Urząd Miejski w Strykowie
ul. Kościuszki 27
95-010 Stryków

Dane kontaktowe

tel. +48 (42) 719 80 02
fax +48 (42) 719 81 93
e-mail: strykow@strykow.pl

Godziny urzędowania

pn-pt: 08:00 - 16:00

Godziny pracy kasy Urzędu:
pn-pt: 08:00 - 15:00