Treść strony 2024.01
Jak wdrażamy innowacyjne zajęcia szkolne?
Pisaliśmy Wam już że Gmina Stryków inwestuje nie tylko w oświatową infrastrukturę, ale również w nowoczesne pomoce naukowe i dlatego w 2023 roku weszliśmy w największy międzynarodowy program - FIRST LEGO League, który inspiruje i kształtuje kompetencje przyszłości:
🔹krytyczne myślenie,
🔹komunikację,
🔹 pracę zespołowa,
🔹 zarządzanie czasem,
🔹 umiejętności cyfrowe.
Zajęcia dodatkowe ruszyły od września w każdej z naszych szkół podstawowych. Zbliżamy się do zakończenia pierwszego semestru tych pasjonujących zajęć podczas, których grupy złożone z uczniów klas I-III oraz IV-VIII intensywnie realizują swoje projekty:
Uczniowie młodszych klas pracują na zestawach LEGO Education Essential. Konstrukcje, które powstały podczas zajęć to m.in.: turbina wiatrowa wytwarzająca prąd oraz magazyn energii, zasilane energią słoneczną: robot oczyszczający powietrze, robot- kelner, samochód przewożący ciężkie transporty, ale także jaskiniowy samochód, łódź podwodna czy taksówka.
Starsze grupy na zestawach LEGO Education SPIKE Prime intensywnie pracują nad zadaniami wynikającymi z programu, realizowane są określone misje i powstają projekty innowacyjne. Podczas zajęć uczniowie klas IV-VIII zbudowali i zaprogramowali już m.in.: trenera fitness i robota breakdance, z którymi dzieci następnie ćwiczyły prezentowane przez nich układy sportowe i taneczne, oraz szczekającego i rozpoznającego kolory psa KIKI. Ciekawymi projektami były również kolarz, dla którego przygotowali tor jazdy pod górkę i z górki, a także nosorożec, którego następnie wykorzystywali do burzenia różnych zaprojektowanych wcześniej konstrukcji.
Ten nowy i rzadko spotykany w szkołach pomysł, zapewnia innowacyjność w podejściu do nauczania. Dzieciom i młodzieży spodobała się ta forma nauki przez zabawę, w szczególności największą satysfakcję przynosi efekt zaprogramowania robotów i konstrukcji, które dzięki temu wprawiane są w ruch, wytwarzają światło, dźwięk i wykonują wyznaczone polecenia.
Gmina Stryków na zakup materiałów edukacyjnych i przeprowadzenie szkoleń dla 24 nauczycieli zaangażowanych w projekt przeznaczyła kwotę 74.200 zł.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami projektu -12 października 2023 r. przeprowadziliśmy dla Was webinar pn. „Edukacja Energetyczna w Strykowie”, z zapisem którego możecie zapoznać się na: https://cutt.ly/strykow
Fot. SP 1 w Strykowie, SP 2 w Strykowie, SP w Bratoszewicach, SP w Koźlu, SP w Niesułkowie, SP w Dobrej.