Treść strony 2025.05
Informacja Inspektora Sanitarnego w Zgierzu o Legionelozie
W związku z rozpoczęciem okresu wakacyjnego i występującymi w tym okresie na terenie Polski wysokimi temperaturami oraz związanym z tym zjawiskiem wzrostem ryzyka zachorowań na legionellozę, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgierzu przypomina właścicielom/zarządcom obiektów i budynków, w których w trakcie użytkowania wytwarzany jest aerozol wodno-powietrzny mogący mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi, o konieczności utrzymania w należytym stanie technicznym budynków, instalacji i urządzeń w celu zmniejszenia ryzyka narażenia użytkowników na zakażenie bakteriami Legionella.
Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zgierzu przypomina o zakazie wykorzystywania do kąpieli (pluskania się/ochładzania) urządzeń typu fontanny, w których nie są wykonywane badania jakości wody. Poza urządzeniami typu fontanny, powszechnymi źródłami skażeń Legionellą mogą być wszelkie urządzenia wytwarzające aerozol wodny, takie jak:
- urządzenia i systemy klimatyzacyjne,
- wanna z hydromasażem,
- jacuzzi,
- wieże chłodnicze,
- urządzenia medyczne wspomagające oddychanie, takie jak inhalator.
Zakażenie bakteriami Legionella następuje w wyniku wdychania aerozoli – mikroskopijnych, niedostrzegalnych gołym okiem kropelek wody, zawieszonych w powietrzu, zawierających bakterie. Aby doszło do zakażenia, bakterie muszą dostać się do dróg oddechowych. Picie skażonej bakteriami wody nie prowadzi do zakażenia. Podczas picia wody do zakażenia może dojść w przypadku zakrztuszenia się i aspiracji płynu do dróg oddechowych.
Grupa ryzyka: osoby po 50. r.ż., palacze, alkoholicy, osoby z chorobami przewlekłymi, nowotworami, po przeszczepach, głównie mężczyźni.
Diagnostyka i leczenie: Chorobę diagnozuje się za pomocą badań laboratoryjnych (posiew lub test na antygen w moczu). Leczenie opiera się na antybiotykoterapii; ważne jest pobranie materiału przed jej wdrożeniem.
Szczególnie narażone na zakażenie są dzieci, osoby starsze oraz osłabione przez inne dolegliwości.
Więcej informacji: dostępne na stronach instytucji zdrowia publicznego, m.in. PZH, ECDC, CDC i GIS oraz w materiałach poniżej.