Treść strony Orkiestra Dęta Parafii Rzymskokatolickiej w Strykowie
Orkiestra Dęta Parafii Rzymskokatolickiej w Strykowie powstała w lipcu 1956 r. Jej założycielem i kapelmistrzem przez długie lata był Antoni Perz. Jak sam często podkreślał, trąbka uratowała mu życie. W czasie II wojny światowej Antoni Perz został zesłany na Syberię, co z reguły oznaczało wyrok śmierci. W łagrze, do którego go zesłano działała orkiestra obozowa. Po kilku miesiącach ciężkiej pracy, kiedy wydawało się, że jego czas się kończy, udało mu się do niej zaangażować. To pozwoliło mu przeżyć i wrócić do domu. Po powrocie do kraju w podziękowaniu za ocalenie z syberyjskiej gehenny Antoni Perz założył Orkiestrę w rodzimej Parafii. Liczyła ona w owym czasie 12 muzyków i powiększała się stopniowo dzięki nauce gry na instrumentach, którą Antoni Perz prowadził dla wszystkich chętnych.
Od 1978 roku kapelmistrzem i nauczycielem dla następnych pokoleń Orkiestry jest Marian Karpiński. Obecnie liczy ona 16 członków i składa się z lokalnej społeczności. W jej podstawowym repertuarze znajdują się muzyka sakralna i utwory o charakterze patriotycznym, choć coraz śmielej orkiestra sięga po brzmienia lżejsze, bardziej w tonie muzyki pop.
Orkiestrę można usłyszeć w trakcie nabożeństw i na uroczystościach kościelnych w rodzimej Parafii (jasełka, śluby, pogrzeby) oraz na imprezach gminnych takich jak Dni Strykowa, Dożynki czy uroczystości o charakterze patriotycznym.
Muzycy Orkiestry swoją obecnością uświetniają uroczystości strażackie, kwesty organizowane w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz jubileusze lokalnych grup, takich jak: Koła Gospodyń Wiejskich, czy organizacji działających w sąsiednich gminach m.in. Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Zgierzu. Gościnnie Orkiestr występuje również w dalej położonych miejscowościach, m.in. Nagawkach, Parzęczewie, Solcy Wielkiej, Częstochowie czy Niechorzu.
- data: 2023-01-16