Treść strony KGW W TYMIANCE

Koło Gospodyń Wiejskich w Tymiance

  • KGW Tymianka

Zarząd KGW

Przewodnicząca – Agnieszka Modlińska

Zastępca Przewodniczącej - Bożena Matuszczak

Skarbnik - Ewa Kuchta

 

Kontakt:

kgw.tymianka@strykow.pl   

 

Historia KGW w Tymiance

Koło Gospodyń Wiejskich w Tymiance powstało w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia – dokładnie w roku 1970.  Pierwszą przewodniczącą Koła była Pani Genowefa Gawrysiak. Organizacja podlegała wówczas pod Kółko Rolnicze w Tymiance, a następnie pod SKR w Strykowie.
W pierwszych latach istnienia zakres działań KGW skupiał się głównie na organizowaniu wzajemnej pomocy i wsparcia w stawianiu czoła trudom pracy i życia na wsi oraz na urządzaniu pokazów kulinarnych.
W 1990 roku przewodniczącą została Pani Zofia Szcześniak. Działalność Koła nadal polegała głównie na warsztatach gastronomicznych oraz pokazach. W wyniku zmian ustrojowych i przeobrażeń na polskiej wsi zainteresowanie ludowymi tradycjami bardzo zmalało. W efekcie wiele z Kół zakończyło działalność. Tymianka jednak przetrwała. Były to ciężkie czasy, gdyż większość zadań trzeba było realizować z własnych kieszeni. Sytuacja uległa pewnej poprawie w momencie powstania funduszu sołeckiego. Wówczas część środków można było przeznaczyć na potrzeby KGW. Ze środków z funduszu sołeckiego zakupione zostało wyposażenie niezbędne do funkcjonowania Koła, m. in.  namiot, ławki, stoły, krzesła, grill gazowy, kuchenka mikrofalowa, kuchnia elektryczna. Poprawiono także znacząco warunki użytkowo-wizualne budynku służącego jako namiastka świetlicy wiejskiej.
Członkinie Koła bardzo chętnie uczestniczą w warsztatach rękodzieła, a także konkursach świątecznych organizowanych przez Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie. 
W lipcu 2020 roku przed Kołem otwierają się nowe możliwości, następuje istny renesans KGW Tymianka. Przewodniczącą zostaje Pani Agnieszka Modlińska, która uświadamia koleżankom z Koła oraz Mieszkańcom, że KGW to nie tylko gotowanie, lecz przede wszystkim wspólna pasja, budowanie więzi, wspólne spędzanie czasu, wzajemna pomoc, wspólna praca, służba społeczności lokalnej i kształtowanie postaw obywatelskich. Koło liczy obecnie 16 członkiń, które aktywnie realizują te wartości. 
Już jesienią KGW Tymianka włącza się w akcje charytatywne. Jest to zbiórka pieniędzy na operację bardzo poważnie chorej Mieszkanki wsi. Ponadto, KGW wsparło zbiórkę na leczenie chorej na SMA dziewczynki, dołączając się do ogólnopolskiej akcji Gaszynchallenge. Panie dzielnie wyciskały pot uczestnicząc w wyzwaniowych ćwiczeniach  i zbiórce pieniędzy dla dziewczynki. 
Panie we współpracy z sołtysem w 2021 roku startują w organizowanym przez Marszałka Województwa Łódzkiego projekcie „Sołectwo na plus”,w ramach którego przyznane zostaje wsparcie w wysokości dziesięciu tysięcy złotych.
Dzięki temu projektowi wymienione zostaje ogrodzenie działki sołeckiej. 
W maju 2022 roku na ogrodzonym już terenie posadzone zostały drzewka tradycyjnych odmian drzew owocowych, w ramach udziału w organizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego projekcie „Owoce Pamięci”. 
Koło Gospodyń Wiejskich nieustannie podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w wielu szkoleniach. Panie podnoszą poziom wiedzy z tematu z profilaktyki zdrowotnej, udzielania pierwszej pomocy, prowadzenia zdrowego stylu życia, czy poznawania historii i zakątków naszego kraju. 
Wolny czas jest przeznaczany na wspólne spotkania i wyjazdy. Do wydarzeń cyklicznych zaliczyć możemy świętowanie Dnia Kobiet, czy uczestnictwo w dożynkach gminnych. Stoisko Tymianki charakteryzuje się zawsze oryginalnymi dekoracjami i ciekawymi artefaktami.

 

  • data: 2023-02-07
  • KGW Tymianka
  • KGW Tymianka
  • KGW Tymianka
  • KGW Tymianka
  • KGW Tymianka

Kontakt stopka

Dane adresowe

  • Stryków Herb

URZĄD MIEJSKI W STRYKOWIE

ul. Tadeusza Kościuszki 27
95-010 Stryków

 

 

 

 

      tel. +48 (42) 719 80 02
      tel. +48 (42) 719-84-03
      tel. +48 (42) 719-94-95
      fax  +48 (42) 719 81 93
      e-mail: strykow@strykow.pl

      Godziny urzędowania
      pn, wt, śr: 08:00 - 16:00
      czw: 07:00 - 16:00
      pt: 08:00 - 15:00

      Godziny pracy kasy Urzędu:
      pn, wt, śr: 08:00 - 15:00
                                                                                           czw: 07:00 - 15:00
                                                                                           pt: 08:00 - 14:00

 

 

Mapa Stryków

[obiekt mapy] Mapa Stryków