Gmina Stryków

Urząd Miejski
w Strykowie

Aktualności 2020

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka:

Treść strony

Trawniki, skwery - przeciwdziałanie suszy

Co wspólnego mają ze sobą ekologia, susza i trawniki?
Nieco popadało, ale susza hydrologiczna w regionie łódzkim stanowi nadal bardzo realne zagrożenie. Krótka trawa zatrzymuje znacznie mniej wilgoci, a także ułatwia jej parowanie z ziemi. Dodatkowo skoszony trawnik, aby był zielony, potrzebuje regularnego podlewania. Dlatego z wielu miejsc płyną apele o zaprzestanie lub znaczne ograniczenie koszenia traw. O zredukowanie tych zabiegów na terenach komunalnych proszą m.in parlamentarzyści.

Warto pamiętać, że trawniki prócz walorów estetycznych, maja również inne bardzo istotne funkcje. Po pierwsze, utrzymują wilgoć i zapobiegają erozji ziemi. Trawa obniża również temperaturę powietrza. Jak wskazują ekolodzy im wyższa, tym lepszy efekt. Ponadto trawa to jeden z największych producentów tlenu i pochłaniaczy dwutlenku węgla oraz szkodliwych pyłów, cząsteczek z powietrza odpowiedzialnych za zanieczyszczenie i smog. Ponadto trawy filtrują oraz wiążą w glebie wody opadowe. Trawniki kwietne to z kolei pożytek dla owadów zapylających m.in. zagrożonych pszczół. Podsumowując - trawy i drzewa to najwięksi sojusznicy w walce o nasze środowisko naturalne.

Biorąc pod uwagę zagrożenie suszą, a także ważne funkcje ekologiczne traw, szczególnie w tym roku, gminne trawniki i skwery nie będą przycinane tak często i tak krótko, jak dotychczas. Koszenia trawy na terenach zielonych, tam gdzie to możliwe, będzie ograniczone. W mieście widoczne jest to m.in. na terenie nowego parku, który dodatkowo czeka na planowane zagospodarowanie i nowe nasadzenia. W kwietniu tego roku został zakończony proces opracowywania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wszystkich zezwoleń, dlatego akurat w tym miejscu pozwolimy trawie swobodniej rosnąć. W sołectwach zaobserwujemy to np. na placach zabaw. Oczywiście w pasach drogowych i innych miejscach wymagających zachowania bezpieczeństwa trawę odpowiednio skosi Jednostka Robót Publicznych.

Jednocześnie kierujemy apel do Mieszkańców Gminy Stryków: "Pozwólmy trawie rosnąć". Zamiast koszonego „pod linijkę” trawnika rozważmy założenie kwietnej łąki. Oszczędzając trawę - oszczędzamy wodę i polepszamy jakość naszego środowiska, do czego wszystkich zachęcamy.

  • Pozwólmy trawie rosnąć
  • Apel parlamentarzystów, cz.1
  • Apel Parlamentarzystów, cz.2

« wstecz

Banery

Stopka strony

[obiekt mapy] Lokalizacja Urzędu Miejskiego w Strykowie

Stopka strony - dane adresowe

Dane adresowe

Urząd Miejski w Strykowie
ul. Kościuszki 27
95-010 Stryków

Dane kontaktowe

tel. +48 (42) 719 80 02
fax +48 (42) 719 81 93
e-mail: strykow@strykow.pl

Godziny urzędowania

pn-pt: 08:00 - 16:00

Godziny pracy kasy Urzędu:
pn-pt: 08:00 - 15:00

baner toplayer
4 etap znoszenia obostrzeń - informacje