Gmina Stryków

Urząd Miejski
w Strykowie

Kultura i Oświata 2019

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka:

Treść strony

Wakacje nauczycieli SP 2 Stryków

Nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 2 w Strykowie w czasie wakacji 2019 r. byli bardzo aktywni i w ramach projektu „Następny krok” („Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” POWER 2014-2020) współfinansowanego przez Unię Europejską- Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój odbyli aż 7 mobilności. Cztery z nich to wyjazd do w Pfaffenhofen w regionie Ingolstadt, niedaleko Monachium gdzie w ramach Job-shadowing skorzystano z zaproszenia bawarskiej szkoły średniej uczącej w zawodach związanych z pracą przy produkcji samolotów oraz pracy na lotnisku. Czworo nauczycieli: geografii (Maciej Woźniak), j. polskiego (Kinga Kołacka), matematyki (Ewa Kielak) i fizyki (Eugeniusz Jacel) obserwowało lekcje, przeprowadziło rozmowy  z niemieckimi pedagogami o systemie edukacji w Bawarii i w Niemczech, o możliwościach edukacyjnych młodzieży, o innym i o wiele surowszym systemie rekrutacyjnym niż w Polsce. Młody nauczyciel-stażysta opowiedział o systemie kwalifikacji nauczycielskich i zdobywaniu doświadczeń pedagogicznych. Okazuje się, że niemieccy nauczyciele zaraz po studiach przez kilka kolejnych lat pracują jako nauczyciele wspomagający, towarzysząc w codziennych zadaniach samodzielnym nauczycielom i co roku zmieniają placówkę edukacyjną, aby poznać różnego rodzaju systemy pracy i obowiązków na różnych poziomach edukacji. W Niemczech są też dość dobrze opracowane i funkcjonujące procedury związane z integracją narodową obcokrajowców.

Prócz nawiązania bliskich relacji z gospodarzami, nasi nauczyciele zwiedzili także okoliczne atrakcje turystyczne. Byli w Ratyzbonie, Monachium, w Walhalli (Sali bohaterów) w Donaustauf 10 km od Ratyzbony. W wolnych chwilach urządzali piesze i rowerowe wycieczki po okolicy Scheyern, małej miejscowości, której główny budynek stanowi kompleks poklasztorny obejmujący poza klasztorem – hotel, szkołę średnią i 1000- letni browar wraz z restauracją. Miejscowość ta była też ulubionym miejscem przechadzek i odpoczynku byłego papieża Benedykta XVI.

W drugiej połowie lipca dwie nauczycielki j. polskiego i przedmiotów artystycznych wyjechały do Florencji, gdzie w Europass Teacher Academy wzięły udział w dwóch kursach. K. Kołacka podczas kursu „Classroom management in diverse classrooms: facing upcoming challenges” uczyła się, jak organizować naukę w zróżnicowanym zespole klasowym, aby wzmocnić u uczniów motywację do nauki. Poznała nowe metody, mające kreować u dzieci potrzebę zdobywania wiedzy. Umiejętności zdobyte na kursie nauczycielka wykorzystuje nie tylko na lekcjach j.polskiego, ale też na zajęciach j.polskiego dla obcokrajowców, których w naszej szkole jest coraz więcej.

Anna Fortuna w trakcie kursu „Art as therapy: self-expression and special needs in art education” poznawała nowe techniki i metody prowadzenia zajęć plastycznych, mających na celu nie tylko pobudzić kreatywność u uczniów, ale również w ramach terapii poznawać siebie, swoje mocne strony i walczyć ze słabościami.

Zajęcia były także swoistym sprawdzianem umiejętności językowych nauczycielek. Dały im możliwość doskonalenia umiejętności posługiwania się językiem angielskim w warunkach codziennych, ale także poszerzania zasobu wiedzy o słownictwo branżowe. Po zajęciach w Akademii Europass nauczycielki zwiedzały Florencję, podziwiały perły architektury renesansu włoskiego oraz zabytki sztuki zgromadzone w licznych muzeach.

Ostatni dzień kursu przeznaczony został na całodniową wycieczkę po Toskanii, w trakcie której zwiedziły miasteczka: San Gimignano, Sienę, Monteriggioni.

Nauczycielki skorzystały też podczas powrotu z konieczności oczekiwania na lot do Polski w Pizie i odwiedziły kompleks zabudowań katedralnych w stylu romańskim na Campo dei Miracoli, wpisanych w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, którego częścią jest słynna na cały świat Krzywa Wieża, będąca dzwonnicą.

Na początku sierpnia nauczycielka języka angielskiego K. Cnotalska wzięła udział w kursie „Gamification”. Kurs odbył się w Chorwacji i obejmował on teoretyczne i praktyczne podejście do nauczania za pomocą grywalizacji. W szkoleniu wzięli udział nauczyciele z Chorwacji, Niemiec, Hiszpanii, Estonii, Litwy, Węgier, Bułgarii i Polski, co sprzyjało wymianie doświadczeń i dało możliwość nawiązania nowych kontaktów edukacyjnych, które zawsze przekładają się na dalszą współpracę nad wspólnymi projektami. Oprócz zajęć, nauczycielka uczestniczyła w dwóch wycieczkach edukacyjnych: do miasteczka Rovinj na półwyspie Istria i na przylądek Kamenjak.

  • autor: Joanna Dyszerowicz - SP nr 2 w Strykowie
  • 1
  • 5
  • Chorwacja
  • Piza

« wstecz

Banery

Stopka strony

[obiekt mapy] Lokalizacja Urzędu Miejskiego w Strykowie

Stopka strony - dane adresowe

Dane adresowe

Urząd Miejski w Strykowie
ul. Kościuszki 27
95-010 Stryków

Dane kontaktowe

tel. +48 (42) 719 80 02
fax +48 (42) 719 81 93
e-mail: strykow@strykow.pl

Godziny urzędowania

pn-pt: 08:00 - 16:00

Godziny pracy kasy Urzędu:
pn-pt: 08:00 - 15:00