Gmina Stryków

Urząd Miejski
w Strykowie

Aktualności 2019

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka:

Treść strony

Ogólnopolski Wielki Dzień Pszczół w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

Wielki Dzień Pszczół odbędzie się w Zespole Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego w dniach 6, 7, 8 i 12 sierpnia br. Organizatorzy zachęcają do obchodów tego dnia wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów. Zapraszamy rodziny, grupy przyjaciół i osoby indywidualne do udziału w terenowej grze edukacyjnej oraz na inne atrakcje przygotowane przez poszczególne parki. Wielki Dzień Pszczół organizowany jest w Polsce od siedmiu lat w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Wydarzenie w ramach Wielkiego Dnia Pszczół łączy rodzinną zabawę i przygodę z edukacją o pszczołach i ich roli w przyrodzie. Uczestnicy, którzy przyjdą6 sierpnia br. w godzinach 9.00-11.00 do Sulejowskiego Parku Krajobrazowego (Moszczenica k. Piotrkowa Trybunalskiego, ul. Piotrkowska 106), będą mogli zobaczyć kłodę bartną i poznać zwyczaje pszczół samotnic. Podczas spaceru ekologicznego poznają także rolę pszczół i innych zapylaczy w przyrodzie oraz nektaro- i pyłkodajne rośliny, które dają im niezbędny pokarm. Organizatorzy przewidzieli też konkurs i terenową grę edukacyjną – szczegóły poniżej.

W grze będzie można wziąć udział także w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich (start na ul. Wycieczkowej 86 w Łodzi) w dniu7 sierpnia br. w godzinach 10.00-12.00.

W Załęczańskim Parku Krajobrazowym, w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim k. Wielunia, zorganizowany zostanie w dn. 8 sierpnia, w godzinach 10.00-12.00, pokaz pszczelarski, podczas którego będzie można przymierzyć strój pszczelarza i testować prawdziwy sprzęt pszczelarski. Będą też warsztaty z budowania domków dla pszczół samotnic, pogadanka o pszczołach i konkurs wiedzy o nich oraz prezentacja różnych pszczelich produktów. Chętni będą mogli wziąć udział w terenowej grze edukacyjnej.

Gra odbędzie się również w Przedborskim Parku Narodowym (start w Dojo, w Starej Wsi k. Przedborza) w dniu 8 sierpnia, w godzinach 10.00-12.00. Tam też zaplanowane jest wystawienie hotelu dla pszczół samotnic.

Organizatorzy z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego zapraszają wszystkich chętnych do udziału w terenowej grze edukacyjnej, którą przygotował zespół programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” wraz z Fundacją Ekotrend. Uczestnicy gry odwiedzą osiem punktów, gdzie czekają na nich: łamigłówki, zagadki, zadania ruchowe i na spostrzegawczość.

Bohaterką gry jest pszczoła OBROSTKA LETNIA, której charakterystyczną cechą jest to, że jej tylne odnóża mają długie szczoteczki, które przypominają spodenki. W opowieści snutej przez Obrostkę traci ona swoje gniazdo, opuszcza rodzinne strony i udaje się do parku krajobrazowego, by tam rozpocząć nowe życie. W odnalezieniu się w nowych warunkach, poszukiwaniu pokarmu i bezpiecznego schronienia mają jej pomóc uczestnicy gry. Dzięki tej pomocy poznają nieco lepiej świat pszczół, przyjazne im rośliny oraz to, co zawdzięczamy tym pożytecznym owadom. Gracze wezmą też udział w ciekawych doświadczeniach i angażujących zadaniach. Czeka też na nich wiele zaskakujących informacji, np. w jaki sposób młode szpaki zawdzięczają zdrowie pszczołom, albo jak to się dzieje, że dzięki nim gile mają co jeść.

Natomiast w Bolimowskim Parku Krajobrazowym odbędzie się 12 sierpnia w godzinach9.30-11.30 impreza dla podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skierniewicach i Domu Pomocy Społecznej w Skierniewicach. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „SPRAWNI INACZEJ”.

- Z ogromną radością czekamy na realizację wszystkich zaplanowanych wokół Wielkiego Dnia Pszczół działań. Mają one charakter nauki przez zabawę – w przyjemny sposób będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia pszczół, ale także im pomóc, budując na przykład domki dla owadów zapylających – zachęca Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – Edukacja, którą prowadzą parki krajobrazowe, muzea i inne organizacje na temat kluczowej roli zapylaczy w naszym życiu, jest bardzo potrzebna. Realizowane przez nich wydarzenia mają oprócz waloru edukacyjnego także duże znaczenie społeczne – integrują lokalne społeczności angażując mieszkańców i turystów do wspólnych działań na rzecz pszczół. Dlatego serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Wielkiego Dnia Pszczół!

W Polsce żyje blisko 470 gatunków pszczół. Można je spotkać w lesie, górach, na łące, polu, ale również w mieście – w parku, w ogrodzie i na balkonie. Pszczoły zapylają rośliny odwiedzając je w poszukiwaniu pożywienia, czyli nektaru i pyłku. Dlatego tak ważne jest, by sadzić i pielęgnować jak najwięcej kwiatów, które zapewniają im pokarm.

8 sierpnia – ogólnopolski Wieki Dzień Pszczół

Wieki Dzień Pszczół został zainicjowany przez program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, prowadzony od 9 lat przez ZT Kruszwica S.A., którego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie mieszkańców naszego kraju do podejmowania realnych działań na rzecz ochrony i poprawy warunków życia zapylaczy. W tym roku wyznaczono nowy cel, służący zapewnieniu pokarmu owadom zapylającym: wspólne zasadzenie w Polsce miliona kwiatów przyjaznych pszczołom.

Wielki Dzień Pszczół został ustanowiony po to, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w środowisku, a także by inspirować i zachęcać mieszkańców naszego kraju do dowiadywania się więcej o tych pożytecznych owadach oraz do sadzenia kwiatów przyjaznych pszczołom, np. w swoim ogrodzie, czy na balkonie.

W tym roku Wielki Dzień Pszczół odbywa się już po raz siódmy. W jego obchody włączają się instytucje, które zajmują się edukacją przyrodniczą w całej Polsce – parki narodowe i krajobrazowe, muzea oraz miasta i gminy. Blisko 40 organizacji i instytucji z całej Polski zaplanowało w związku z tym wydarzeniem liczne atrakcje, gry i konkursy dla mieszkańców i swoich gości.

Więcej informacji o programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” na stronie internetowej:

www.pomagamypszczolom.pl

 

  • autor: Wojciech Tomczak, data: 2019-08-01

« wstecz

Banery

Stopka strony

[obiekt mapy] Lokalizacja Urzędu Miejskiego w Strykowie

Stopka strony - dane adresowe

Dane adresowe

Urząd Miejski w Strykowie
ul. Kościuszki 27
95-010 Stryków

Dane kontaktowe

tel. +48 (42) 719 80 02
fax +48 (42) 719 81 93
e-mail: strykow@strykow.pl

Godziny urzędowania

pn-pt: 08:00 - 16:00

Godziny pracy kasy Urzędu:
pn-pt: 08:00 - 15:00